Android’in Airdrop Rakibi Yeni Uygulamalı Videoda Gösterdi

Yakındaki Paylaşım, Dosyalarınızı Aktarmanın Hızlı Bir Yolu Olmalıdır

XDA Developers’ın yeni bir uygulamalı videosu,bize Android’in Yakında Paylaşım adlı yaklaşan AirDrop tarzı paylaşım özelliğine henüz en iyi şekilde göz attı. Bildirilmeyen özelliğin videosu, Pixel 2 XL ve Pixel 4 arasında bir dizi fotoğraf ve bir video dosyası gönderiliyor, ancak XDA , özelliğin bir OnePlus cihazında çalıştığını da belirtti.

AirDrop’un ne kadar yararlı olmasına rağmen, Android şimdiye kadar kendi alternatifiyle çok başarılı olmak için mücadele etti. NFC tabanlı özelliği alması Android 10’da durduruldu ve Google’ın Dosyalar uygulaması benzer işlevler içeriyor olsa da, işletim sistemi düzeyinde pişirilmesi ile aynı şey değil. Google’ın bir süredir Android için bir AirDrop rakibi üzerinde çalıştığına dair raporlar var, ancak bu ilk kez çalışırken görme şansımız oldu.

Videoda, Android’in hızlı ayarlar menüsünde yerleşik olarak Yakın Paylaşım gösterilir. Henüz bitmiş durumda görünmüyor – video, bir video dosyası göndermeye çalışırken en az bir kez başarısız olduğunu gösteriyor – ancak aktarım başladığında, Wi-Fi üzerinden oldukça hızlı bir aktarım. Özellik, iki cihaz birbirinin bir ayağı yakınında olduğunda en iyi şekilde çalışacak şekilde tasarlandığını, ancak yabancıların özelliği kullanarak size dosya gönderebilmesini istemiyorsanız, cihazınızın görünürlüğünü kısıtlama seçenekleri de bulunduğunu söylüyor.

Google, Android ekosisteminde bir AirDrop rakibi üzerinde çalıştığı düşünülen tek oyuncu değil. Sadece bu sabah XDA-Developers , Samsung’un Quick Share adlı kendi dosya paylaşım standardına sahip olduğunu bildirdi ve geçen yıl, Çin’in en büyük akıllı telefon üreticilerinden bir üçlü olan Xiaomi, Oppo ve Vivo , kendi protokolleri üzerinde çalıştıklarını açıkladı .

Yakın Paylaşım’ın avantajı, eninde sonunda, sadece küçük bir grupla, hatta Samsung’da sadece bir grupla sınırlı olmak yerine, her Android üreticisinin telefonlarında bulunması gerektiğidir. Özelliğin ne zaman resmi olarak piyasaya sürülebileceği (hatta açıklanacağı) konusunda hiçbir kelime yok, ancak zaten çalışır durumda olduğu için çok uzakta olamaz.

Yorum yapın