Angina Pektoris Hastalığı Nedir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Angina pektoris hastalığı genel olarak kalp kasında meydana gelen koroner arter ve iskemi spazmı sonrası göğüste meydana gelen ağrı, sıkışma ve baskı hissidir. Latince boğaz enfeksiyonu ve yunanca boğulma anlamına gelen angina sözcüğü ile latince göğüs anlamına gelen pectus sözcüğünün birleşmesinden türemiştir.

Hastalığın nedeni koroner arter hastalığına bağlı olarak oluşan göğüs ağrısıdır. Bu hastalık tıp dilindeki adıyla ateroskleroz olan damar sertliği nedeniyle olmaktadır. Damar sertliğine kolestrol olarak ifade edilen yağlı maddelerin damarların duvarlarında yapışarak tıkaması neden olmaktadır. Hastalık yaygın olarak genç yaşlarda görülmektedir. İleri yaşlarda zaten az ya da çok kişilerde damar sertliğine rastlanmaktadır.

Hastalığın Teşhisi

Angina pektoris hastalığını teşhis etmek için bir doktora görünüp kontrol olmanız aslına bakarsanız yeterli olacaktır. Bir kalp doktoru şikayetlerinizi dinleyerek hastalığı anlayacaktır. Ama yine de emin olmak için fiziksel olarak inceledikten sonra EKG yani istirahat elektrodiyagramı çekilerek hastalığın teşhisi konulabilmektedir. Bunun dışında kanınıza yeterince oksijen gidip gitmediğini anlamak için egzersiz testi de hastalığın anlaşılması için uygulanan yöntemlerdendir.

Ama bazı durumlarda hastalık EKG veya egzersiz testleriyle ortaya çıkmayabilir. Bu gibi durumlarda eğer doktorunuz hala şüpheleniyorsa talyum türündeki stres testi hastalığın tam olarak anlaşılmasına neden olur. Bu test sırasında toplardamarınızdan içeriye talyum enjekte edilir. Bu test sırasında kanınıza gelen kan akımı ölçülür. Bu ölçüm esnasında sorunlu olan damar veya damarlar farklı renk alarak kendini belli eder.

Hastalığın iki türü bulunmaktadır. Bunlar;

  • Stabil angina : Yani diğer bir değişle kararlı angina olarak da bilinmektedir. Daha çok efor harcama durumlarında görülür. Ve efor harcaması durduğunda bir süre sonra sonlanır.
  • Anstabil anjina : Stabil anginaya kıyasla daha ağırdır. Hastalığın şiddeti günden güne artarak ilerler.Ve hastalığın şikâyetlerinin ortaya çıkması için herhangi bir fiziksel zorlanmaya gerek yoktur.

Hastalığın Tedavisi

Öncelikle bu hastalığa sahip kişilerin sigaradan ve alkolden uzak durmaları çok önemlidir. Bu nedenle alkol veya sigara kullananların bu durumu doktorlarıyla mutlaka konuşmaları gerekmektedir. Bunun dışında hastalık için en bilen ve etkili ilaç nitrogliserindir. Bu ilaç kandaki oksijen alımının çoğalmasını sağlayarak hastalığın oksijen yetersizliğinden kaynaklı sıkıntılarının yaşanmamasına ya da azalmasına neden olmaktadır.

Hastalık tedavi edilmediği takdirde kalp krizine neden olup kişinin hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Bu nedenle en ufak bir zorlanmada bile göğsünüzde şiddetli bir ağrı ve nefes alamama gibi şikayetleriniz varsa mutlaka bir doktora gidip muayene olmanızda yarar vardır.

Son olarak belirtmek isterim ki dünyaca ünlü şairimiz Nazım Hikmet RAN da bir angina pektoris hastasıdır. Bu yüzden hatta Bursa cezaevindeyken bir kalp krizi geçirip atlatmış hatta hastalık için bir şiir bile yazmıştır. Yıllar sonra yine hastalığa bağlı olarak ikinci bir kriz daha geçirerek 61 yaşında hayata veda etmiştir.

Yorum yapın