Antalya’nın En Güzel Tatil Beldeleri Nelerdir?

Antalya’dan bile daha çok ün yapmış olan Antalya’nın beldeleri bulunmaktadır. Bunlar gerek plajları gerek tarihsel zenginlikleriyle turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Antalya şehir merkezine uzak olan beldeler bile müthiş güzellikteki plajlarıyla veya tarihsel kalıntılarıyla kendilerine ziyaretçi çekmektedirler.

Kaş

Antalya’nın en batıdaki ilçesi olan Kaş, mavi turlar için vazgeçilmez olan bir tatil beldesidir.

Kaş Antik Tiyatrosu, Kaputaş plajı, Patara plajı, Antiphellos Antik Şehri ve Xanthos Antik Şehri görülebilecek güzelliklerindendir. Yunanistan’ının Meis adasının çıplak gözle görülebilir olması ilginç olabilmektedir. Ayrıca vizeniz olmasa bile adaları günübirlik ziyaret edebilirsiniz.

Xanthos Antik Şehri Kaş beldesine 45 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Birçok eser İngiltere’ye kaçırılsa bile görülmeye değerdir.

Demre

Antalya’nın en özel beldelerinden biri olan Demre birçok açıdan çok özeldir. Likya Devletinin 6 büyük şehrinden birisi olan Demre aynı zamanda Noel Baba’nın yaşamını sürdürüp öldüğü yer olarakta bilinmekte. Hristiyanlar için büyük öneme sahip olan Demre aynı zamanda Hristiyanlar için hem haç rotalarında olup hem de St.Nicholaus kilisesine de ev sahipliği yapmaktadır.

Mavi turlar için önemli bir durak olan Demre’nin birçok birbirinden güzel koyu da bulunmaktadır.

Adrasan

Olympos’un 8 kilometre güneyinde bulunan Adrasan, Antalya’nın gözde tatil beldelerinden birine dönüşüyor. Kumluca ilçesine bağlı bir mahalle olan Adrasan, 3 yanının çam ormanlarıyla kaplı olması ve 2 km uzunluğundaki harika plajıyla ünlü.

Sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin tercih ettiği Adrasan, bungalov evler butik oteller ve pansiyonlarıyla ziyaretçilerini beklemekte.

Günübirlik tekne turlarıyla birçok Adrasa’nın doğal güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Ayrıca 45 dakikalık bir yürüyüş sonrası Gelidonya Feneri’ne ulaşabilirsiniz. Ayrıca beldede su sporları da gelişmiştir, dalış, su sörfü, banana, ringo vb. sporları yapabilirsiniz.

Ayrıca Adrasa’nın hemen yanındaki Gelidonya Burnu, Türkiye’nin en eski deniz fenerini bulunduruyor.

Olympos

Çıralının komşusu olan Olympos, portakal ve mandalina bahçeleriyle dolu doğaseverler için bulunmaz bir cennet adeta. Olympos’ta bulunan bungalov evler dünyanın en iyi hosteli unvanına sahiptir. Teknelerin sık uğradığı Olympos aynı zamanda Likya Uygarlığından kalıntılar da yer almaktadır.

Olympos Antik Şehrinden 20 dakikalık bir yürüyüşle Olympos plajına ulaşabilirsiniz. Ayrıca kumsal Caretta Caretta kaplumbağalarının doğal yaşam alanıdır.

Olympos Antik Şehri ziyaret saatleri ve ücreti

Olympos Antik Şehri ziyaret saatleri yaz sezonunda (1 Nisan – 31 Ekim) 08.30-19.00, kış sezonu (31 Ekim – 1 Nisan) 08.30 – 17.30 olup haftanın 7 günü açıktır. Antik Kente giriş ücreti 30 TL olup müze kartı geçerlidir.

Kemer

Antalya’nın önemli noktalarından biri olan Kemer, uzun tatil sezonu ve her yaşa hitap eden aktiviteleriyle gözde olmaktadır. Deniz, orman ve dağların oluşturduğu muazzam bir güzelliğe sahiptir.

Kemer, marinası ve Beldibi’nden süregelip Tekirova’ya kadar uzanan doğal plajlarıyla denize girmek isteyen ziyaretçilerini mest etmektedir. Ayrıca bunun yanında Phaselis Antik Şehri, Idyros Antik Şehri, Beydağları Milli Parkı, Göynük Kanyonu ve birçok başka zenginliğiyle sadece Antalya’ya 40 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Çıralı

Antalya’da küçük bir sahil ilçesi olan Çıralı, bungalov evleriyle ünlüdür. Çıralı’nın kuzeyinde ise mitolojik bir bölge olan Chimera (Yanartaş) yer alır.

Volkanik yamacın farklı noktalarında bulunan hiç sönmeden yanak ateşlere yarım saatlik bir tırmanışla ulaşılabilmektedir.

Ayrıca Çıralı sahili deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanlarıdır ve koruma altına alınmıştır.

Alanya

Alanya’nın ünü son yıllarda Türkiye’yi de aşarak dünyaya yayılmış artık sadece Türkiye’nin değil dünyanın en önemli turistik yerlerinden biri haline gelmiştir. Harika coğrafyası ve doğasıyla Alanya’da görülmesi gereken birçok yer bulunmaktadır. Bunlar arasında; Kleopatra Plajı, Damlataş Plajı, Fosforlu Mağara, Alanya Kalesi, Kızıl Kule, Alanya Müzesi, Dim çayı ve mağarası, Sapadere Kanyonu, Alanya Limanı mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Tabii bunları görmek için bir tur düzenlemek isterseniz 2 ya da 3 gününüzü ayırmanız gerekir.

Alanya’nın ünlü Kleopatra plajı adını ünlü Mısır kraliçesi Kleopatra’dan almakta. Yaklaşık 2 kilometre uzunluğa sahip olan plaj mavi bayraklı bir plaj olma özelliğine de sahiptir.

Alanya Kalesi ise 1221’de I. Alaaddin Keykubat tarafından inşa ettirilmiştir. Surlarının uzunluğu 6.5 kilometreyi bulabilmektedir.

Side

Antalya’da Manavgat ilçesinde sahil kısmında yer alan Side, Çarşısı, Otelleri, tarihi kalıntıları ve kumsallarıyla Antalya’nın en popüler yerlerindendir. Side’ye gittiğinizde Side Antik Tiyatrosunu ve Apollon tapınağını mutlaka görmelisiniz. Denize girmek istiyorsanız ise Sorgu plajı, Kumköy plajı ve Titreyengöl plajları tam size göre. Bu plajlardan kendinizi Akdenizin ılık sularına bırakabilirsiniz.

Side Antik Tiyatrosu ziyaret saatleri ve ücreti

Side Antik Tiyatrosu yaz aylarında (1 Nisan – 31 Ekim) 08.30-19.00, kış aylarında (31 Ekim – 1 Nisan) ise 08.30-17.30 arası haftanın 7 günü hizmet vermektedir. Tiyatroya giriş ücreti 45 TL olup müze kartı geçerlidir.

Yorum yapın