Aoc C27G1 27 İnc 144Hz Kavisli Freesync Gaming Monitör İncelemesi

Astronomik rakamlara ulaşmadan bir oyuncu monitörüne sahip olmak isteyenlerin özellikle ilgisini çekecek bir inceleme yazısıyla karşınızdayız. Gerek tasarımı gerekse teknik özellikleri bakımından oldukça kullanışlı bir ürün olarak görünen AOC C27G1 model gaming oyuncu monitörünü inceliyoruz. Artılarını ve eksilerini değerlendirirken özellikle oyuncular için ne gibi avantajlar sunduğuna bakmak istiyorum. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan inceleme yazımıza geçelim.

Ölü piksel testinde herhangi bir sorun çıkarmadı ve ayrıca monitör hz. testinide başarıyla geçti. 144 Hz. değeri tam olarak verdiğini söylemeliyim. Ancak ışık sızdırması var ama bunun farkına ancak arkaplanına tam ekran siyah arka plan eklerseniz görebilirsiniz. Kutu içerisinden Hdmi ve Ds. kabloluları çıktı. Gerek malzeme kalitesi, gerekse dış görünümü kalitesini hissettiriyor. Kutu içerisinden çıkan driver dvd si içeriğinde i-menü programı var ve bu programı kurduğunuzda monitörün menü ayarlarını, ekran üzerinden monitördeki tuşlara gerek duymadan (standart,multimedya,internet,oyun,film,spor) dilediğiniz ayarları yapabiliyorsunuz. Isınma testinide başarıyla tamamlayan AOC C27G1 neredeyse hiç ısınmadığını söyleyebilirim. Mola hatırlatma özelliği var, oyun aralarınızı monitörunüzün size hatırlatmasını isteyebilirsiniz. Ama süre seçeneği yok ve bu oyuncuları biraz canını sıkabilir çünkü 1 saat ara ile ekranın ortasında uyarı çıkıyor.

Ön tanımlı olarak gelen 6 oyuncu modu özelliği var. iyi ayarlanmış 3 oyuncu modu var ve bunlarda herhangi bir değişiklik yapamıyorsunuz ama diğer 3 mod’da değişiklik yapma imkanı sunuyor.

  • Fps bu modlarda gölge kontrolü kapalı
  • Rts bu modlarda gölge kontrolü kapalı
  • Yarış bu modlarda gölge kontrolü kapalı
  • Oyuncu 1,2,3 bu modlarda gölge kontrolü açık ve bazı ayarlar.

Lowblue ile mavi ışık kontrolünü var ve 4 farklı seçenek ile kullanımınıza göre ayarlayabilirsiniz. Bunlar: Multimedia, internet, ofis ve Okuma

27 İnç & Full Hd & Freesync

AOC’un çıkarmış olduğu G1 serisinin üyesi olan C27G1 144 Hz’lik yenileme hızı ve 1ms tepki süresiyle oyunculara yönelik olduğunu vurguluyor. 27 inç ekran boyutuna sahip olan AOC C27G1 VA paneliyle 1920×1080 çözünürlük sunuyor. WLED VA panelinde 1ms tepki süresi ve 144 Hz yenileme hızı performansıyla oyun keyfinizi üst kalitede yaşayabilirsiniz. Çünkü tepkime süresi bir monitörde ne kadar düşük değerde olursa, o kadar pürüzsüz bir ekran performansı alırsınız. Yenileme hızının fazla olması da ekranda oluşabilecek ghosting ve bulanıklığı azaltıyor. 60Hz ve 75Hz bir monitörden 144 Hz’e geçiş yapan kullanıcılar gözle görülür şekilde aradaki farkı kesinlikle görebilirler. Aoc bu modelde sadece oyunları değil ofis kullanıcılarınıda düşünmüş olacakki hem ofis hem de oyun ortamında kullanılabilecek bir monitör ortaya çıkarmış. Görsel içerik üreten grafik tasarımcılar’ında çok beğeneceğini düşünüyoruz, çünkü renk ve doku kalitesi çok iyi.

AOC C27G1‘e ilk bakışta 3 kenarındaki ince çerçevesi gözümüze çarpıyor. Görüntüyü maksimize edip, odağınızı arttırıyor. Tasarım olarak AOC’a has olan siyah üzerine kırmızı çizgiler bu modelde de devam etmiş. AOC C27G1’in az önceki saydığımız iki özelliğini daha da perçinleyen bir özelliği daha mevcut. O da AMD Freesync özelliği. 30 ila 144 Hz değerleri arasında AMD Freesync’in aktif olabilmesi için AMD ekran kartlarıyla uyumlu olan monitörümüzde bu özellik sayesinde görüntü akışını kusursuz maksimum kaliteli hale getiriyor. Oyunlardaki hızlı geçişlerde olan kırılmayı, takılmayı ortadan kaldırıp performansını üst sıralara çıkarıyor. Tabii, daha fazla detay da mevcut ve AOC C27G1 bu inceleme yazımızda da tek tek bahsedeceğiz.

Aoc C27G1 Tasarımı Nasıl?

27 inç boyutlu AOC C27G1, ince, kavisli ve kırmızı detaylı şık bir kasadan oluşuyor. Ekranın 3 kenarının ince çerçeveli olması sınırları ortadan kaldırmış hissiyatı veriyor. Ama ekran içi çerçevesi ile biraz kalın duruyor, sıfır çerçeve kalınlığı dersek olmaz. Ekranın alt çerçevesinde ince kırmızı bant halinde şık bir tasarım detayı bulunuyor. Hemen altında monitör ayar tuşları bulunuyor. Tasarım ekran kısmında gözü yormayan sade bir tasarımı olsa da, ayak kısmında oyuncu monitörlerinde sıkça yer verilen agresif köşeli tasarımlardan biri kullanılmış ve altında kullanılan kaydırmazlar çok kaliteli zeminde kayma imkanını sıfıra indiriyor. AOC C27G1 Oyuncu monitörü segmentinde bulunmasından’da kaynaklı güzel bir ayak tasarımı olmuş ve çok iyi bir denge sunduğunu söyleyebilirim. Olduğu yere iyice tutunup monitörün sabit kalmasını sağlıyor. Ayrıca ekranı sağa – sola çevirirken de yerinde oynama yapmıyor. Eğer sağa-sola dönmesini istemiyorsanız onuda düşünüp altına ekstra 3 adet vida alanı koyulmuş, vidalarını takarsanız sağa-sola dönmez. Aynı zamanda 2 adet de bilye konulmuş monitöru tam ortalamanızı kolaylaştırmak için.

AOC C27G1 inceleme yazımızda bahsetmemiz gereken bir diğer şeyde, hareket konusunda ideal dönüş değerlerine sahip olması. Yukarı – aşağı hareket ve öne – arkaya eğme olanakları bulunuyor. Kavisli olmasından dolayı bu modelde pivot konuma alamıyorsunuz. Pivot konum da monitörün saat yönünde çevrilip yataydan dik haline alınması şekliydi hatırlarsınız. Sağa ve sola hareket olarak her iki tarafa 34 derece, öne ve arkaya 21 dereceye kadar eğebiliyorsunuz. AOC C27G1’i 13cm (130 mm) kadar daha yükseltebiliyorsunuz. Monitörün arkasına göz atacak olursak da kırmızı ve siyahın ortak çalışması burada da görülüyor. Çapraz şekillerde kırmızı çizgilerin, monitör ayağındaki dikey kırmızı çizgilerle uyumulu ve hoş durmuş bana göre. Menü ayarlarını analog tarzı bir tuşla değil, menü tuş takımıyla yapıyorsunuz. Diğer modellerdeki gibi menü kumandası bulunmuyor. Menüde Türkçe dil desteği bulunuyor. Türkçe olması da ayarları yaparken kolaylık sağladı.

  • Giriş yuvalarına inceleyecek olursak da güç kaynağı girişi, 2 adet HDMI girişi, 1 adet Display Port ve VGA girişleri var. Kulaklık girişi de bulunan AOC C27G1’de USB girişlerine yer verilmemiş. Monitörden USB kullanan kullanıcılar için eksi bir detay olmuş olabilir. Bu modelde dâhili bir hoparlör bulunmuyor. Bana göre olmaması daha güzel çünkü çoğu monitörde kullanılan hoparlörler tiz seviyesinde bass’ı bulunmayan hoparlörler oluyor. Onları kullanmak oyunlardaki ses efektleri ve müzik kalitenizi düşürebilir zaten. Şahsen ben önemli bir eksik olduğunu düşünmüyorum. AOC C27G1‘i kullanırken HDMI, Display Port ve güç kaynağı kablolarınızı geçirmeniz için bir delik bulunuyor. Kabloların dağınık durmaması için güzel bir detay.

Nasıl Özelliklere Sahip?

AOC C27G1 yüksek performanslı bir oyuncu monitörü. 144 Hz yenileme hızına sahip olup 30 – 144 Hz arasında FreeSync özelliğini aktifleştirebiliyorsunuz yukarıda yazdığımız gibi. Yeni teknolojilerle birlikte iyi bir ekran kartınız olunca ondan daha iyi verim almak için kaliteli monitörlere yöneliyorsunuz.

16.7 milyon renk havuzuna sahip olan AOC C27G1‘in parlaklık değeri ise 250 cd/m2. Parlaklığı biraz zayıf kalmış çünkü yüksek parlaklığa sahip bir monitörle çift ekran olarak kullanıyorsanız aradaki soluk renk farkını görebilirsiniz. Tek monitör olarak ise ideal bir parlaklık değerine sahip. Bu parlaklıktaki kullanımında gözü yormayacak şekilde net ve canlı görüntü performansı var. AOC Flicker – Free teknolojisi ile de titreşen ışık seviyelerini aydınlatıp göz yorgunluğunu en aza indirgediğini yaptığımız testlerden söyleyebilirim. Daha uzun süre yorulmadan bilgisayar başında durabilirsiniz ama saatlerce yinede ekrana bakmanızı tavsiye etmiyorum arada mola vermeyi unutmayın. 80M:1 dinamik, 3000:1 statik kontrast değerleri ile %102 RGB renk doğruluğunu bizlere AOC C27G1 sunuyor. Renk doğruluğu ve kontrast değerlerinin bu kadar yüksek seviyede olması da renklerin canlılığını koruyor. 178/178 derecelik bir görüş açısı bulunuyor.

Enerji verimliği konusunda da A sınıfı bir tüketim sınıfına ait. Yıllık enerji tüketimi de ortalama bir kullanıma göre 44 kWh enerji tüketimi var. AOC C27G1 modelini görüntü kalitesinde yakından inceleyebilmek için CS:GO, Black Squad, Call of Duty: Warzone ve League of Legends oyunlarında test ettim. AMD Radeon RX580 ekran kartıyla birlikte test yaptığımda oyunlarda en üst seviyede performans aldım, ayrıca Asus tuf gaming laptop’a bağlayarak AMD Radeon RX Vega 10 ve Nvidia GTX 1650 ekran kartları ile test ettik sonuç harika, performans ve kalite çok iyiydi. Oyunlarda V-Sync kapalı halde rahatça 144 fps görüntü yenileme hızını aldık. Oyunlardaki her detayı rahatça görmemiz ve parlaklık seviyesi piyasadaki diğer monitörlere göre daha üst seviyede olması, oyun içerisinde hedefleri ele geçirmemizi kolaylaştırdı 🙂

Peki Kimler Tercih Etmeli?

AMD ekran kartı sahibi olan ve Full HD çözünürlükte iyi bir oyun performans sağlamak isteyen oyun severler AOC C27G1 modelini tercih edebilirler. Nvidia kullanıcılarıda tercih edebilir tabiki, testlerimizi her 2 ekran kartı ile denedik ve her ikisinden’de gayet iyi sonuçlar aldık. Ama AMD tercih etmemizdeki neden amd’nin Freesync özelliği ama tercih yinede sizin. Fiyatınıda yazmadan bitirmeyelim, eğer AOC C27G1 sahip olmak istiyorsanız 1900 küsür TL’lik fiyatı var ve ilk bakışta birazcık tuzlu gözükse de, sunduğu performans ile parasının hakkını sonuna kadar veriyor.

Yorum yapın