Aort Damarı ve Aort Damarı Yırtılması Nedir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Son günlerde adından sık bahsedilen Aort damarı yırtılması nedir, görevi, sakıncaları ve belirtileri hakkında önemli bilgiler paylaşacağım. Evet son günlerde adını sık duyuyoruz nedeni ise ünlü sanatçı Oya Aydoğan’ın patates yerken Aort damarı yırtılması sonucu yoğun bakıma kaldırıldığını duymaktayız gündeme gelmesinin nedenlerinin biride bu talihsiz olaydır.

Aort Damarının Görevi Nedir?

Vücutta bulunan en büyük atar damardır. Kalpten çıkan kanı tüm vücuda yayılmasına sağlayan en büyük atar damar ve ana damardır yırtılması sonucu ölümcüldür.

Belirtileri Nelerdir?

Özellikle yüksek tansiyon hastalarında damar genişlemesi ortaya çıktığı için yüksek tansiyon hastaları Aort damarı yırtılmasında risk taşırlar. Sık görülmeyen çok nadir görülen bir rahatsızlık olmasına rağmen hayati tehlikesi yüksektir çünkü bu hastalar 48 sonra hayata veda etmektedirler. Bayanlara göre erkeklerde daha sık görülür ve 40-65 yaş arası kişilerde daha sık görülmektedir. Belirtileri ise bazen belirti göstermeden kesecikler oluşur ve genişlemeler, içten yırtılmalar olabilir. Kalp krizi belirtilerine benzer belirtiler ayrıca sırt ve göğüs bölgesinde şiddetli ağrılar görülebilir. Aort damarı yırtılmasının en belirgin belirtileri ise yırtılır gibi veya bıçak kesilmesi gibi ağrılar diyebiliriz. Diğer belirtileri ise; Nefes darlığı, kalp atışlarında hızlanma, felç, bayılma ve görme bozukluğudur.

Aort Damarı Yırtılmasına Karşı Neler Yapmalıyız?

Damar içi gerilimi artması sonucu ortaya çıkan oldukça ciddi olan bu hastalıktan korunmak için başta sağlıklı yaşamalıyız. Evet sağlıklı yaşamak diğer oluşabilecek hastalıklardan da korunmamızı sağlayacaktır. Sigara kullanmak, fazla kilo ve yüksek tansiyon damar içi gerilimine neden olduğu için bu nedenlerden korunmalıyız. Düzenli spor yapmak gibi egzersizler yaparak hareket halinde kalarak korunabiliriz. Evet sizlere kısaca Aort damarı hakkında önemli bilgiler vermiş olduk unutmayalım damar içi kan basıncını tetikleyici unsurlardan kaçınacağız çünkü basıncın artması yırtılmalara neden olur.

Yorum yapın