Apandisit Belirtileri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Apandisit, kalın bağırsaktan uzanan 3 1/2-inç uzunluğundaki bir doku tüpü olan apendiksin iltihaplanmasıdır. Bir çalışma, ekin bağırsak bağışıklığında bazı rollere sahip olabileceğini düşündürmektedir, ancak hiçbir şey kesin değildir. Bildiğimiz bir şey: Açıkça sonuç vermeden, onsuz yaşayabiliriz.

Apandisit hemen hemen her zaman eki kaldırmak için hızlı cerrahi gerektiren bir tıbbi acil durumdur. Tedavi edilmeden bırakıldığında, iltihaplı bir ek, sonunda infeksiyöz materyalleri karın boşluğuna dökecek ya da delecek. Bu, güçlü antibiyotiklerle hızlı bir şekilde tedavi edilmediği sürece ölümcül olabilen karın boşluğunun (periton) ciddi bir iltihabı olan peritonite yol açabilir.

Bazen iltihaplı bir apse (vücudun geri kalanından duvarlanan enfeksiyon) iltihaplı apendiksin dışında oluşur. Skar dokusu daha sonra karının geri kalanından apendiksi “duvardan çıkarır”, enfeksiyonun yayılmasını önler. Apse edilen bir apandisit perforasyon veya patlayabilir ve peritonite neden olabilir. Bu nedenle, hemen hemen tüm apandisit vakaları, ameliyat gerektiren acil durumlar olarak tedavi edilir.

Apandisit 2 yaşın altında ve en sık 10 ila 30 yaşları arasında görülür.

Apandisit Nedenleri Nelerdir?

Apandisit, apendiks sık sık dışkı, yabancı cisim veya kanser tarafından bloke olduğunda ortaya çıkar. Tıkanıklık, enfeksiyondan da kaynaklanabilir, çünkü ek, vücuttaki herhangi bir enfeksiyona tepki olarak şişebilir.

Apandisit Belirtileri Nelerdir?

Apandisitin klasik belirtileri şunlardır:

 • Sağ alt karına doğru ilerlerken keskinleşen göbek ya da üst karın yakınındaki ağrılı ağrı. Bu genellikle ilk işarettir.
 • İştah kaybı
 • Karın ağrısı başladıktan hemen sonra mide bulantısı ve / veya kusma
 • Karın şişliği
 • 37.2-38.8 derece ateş
 • Geçmeyen Gaz

Hemen hemen yarısı, diğer apandisit belirtileri de dahil olmak üzere, görünür:

Üst veya alt karın, sırt veya rektumda herhangi bir yerde sert veya keskin ağrı
Ağrılı idrara çıkma ve idrara çıkma zorluğu
Karın ağrısından önce gelen kusma
Şiddetli kramp
Gaz ile kabızlık veya ishal

Belirtilen semptomlardan herhangi birine sahipseniz, derhal tıbbi yardım alın, çünkü zamanında teşhis ve tedavi çok önemlidir. İltihaplı bir ekin yırtılmasına neden olabilecek herhangi bir ağrı kesici, müshil, müshil veya ısıtma yastığı kullanmayın, içmeyin veya kullanmayın.

Apandisit Nasıl Teşhis Edilir?

Apandisit tanısı zor olabilir. Apandisit semptomları genellikle safra kesesi problemleri, mesane veya idrar yolu enfeksiyonu, Crohn hastalığı, gastrit, bağırsak enfeksiyonu ve yumurtalık problemleri gibi diğer rahatsızlıklara çok benzer veya belirsizdir.

Tanıya yardımcı olmak için genellikle aşağıdaki testler kullanılır:

 • Inflamasyonu tespit etmek için karın muayenesi
 • İdrar yolu enfeksiyonu dışlamak için idrar testi
 • Rektal sınav
 • Vücudunuzun enfeksiyonla savaştığını görmek için kan testi
 • CT taraması ve / veya ultrason

Apandisit Nasıl Tedavi Edilir?

Apandisit olarak adlandırılan eki çıkarmak için cerrahi, hemen hemen tüm apandisit vakaları için standart tedavidir.

Genel olarak, apandisit şüphesi varsa, doktorlar kopmasını önlemek için ekleri hemen çıkarırlar. Ek bir apse oluşturmuşsa, iki prosedürünüz olabilir: biri irin ve sıvının apnesini boşaltmak ve daha sonra eki kaldırmak için. Ancak, akut apandisitin antibiyotiklerle tedavisinin bazı durumlarda ameliyat ihtiyacını ortadan kaldırabileceğini gösteren bazı araştırmalar vardır.

Antibiyotikler, apandektomiden önce olası peritonitlerle savaşmak için verilir. Genel anestezi genellikle verilir ve ek 4 inçlik bir insizyon veya laparoskopi ile çıkarılır. Peritonitiniz varsa, karın da sulanır ve irin süzülür.

Ameliyattan 12 saat sonra kalkabilir ve hareket edebilirsin. Genellikle normal aktivitelere iki ila üç hafta içinde geri dönebilirsiniz. Eğer ameliyat bir laparoskop ile yapılırsa (batın içine bakmak için ince bir teleskop benzeri alet), insizyon daha küçüktür ve iyileşme daha hızlıdır.

Bir apandektomi sonrası, eğer varsa doktorunuzu arayın:

 • Kontrolsüz kusma
 • Karnınızdaki artan ağrı
 • Baş dönmesi / baygınlık hissi
 • Kusmukta kan ya da idrar
 • Kesiğinizde artmış ağrı ve kızarıklık
 • Ateş
 • Yarada irin

Apandisit Önlenebilir Mi?

Apandisiti önlemenin hiçbir yolu yoktur. Bununla birlikte, apandisit, taze meyveler ve sebzeler gibi lifli gıdalar tüketen kişilerde daha az yaygın olabilir.

Yorum yapın