Apple Arka Plan Uygulama Desteğini Sağlamanın Yollarını Mı Arıyor?

iPhone OS 3.0 ile birlikte iPhone’da görülen en büyük eksiklikler kapatılıyor. Clipboard (pano) desteği, MMS, daha iyi veri senkronizasyon desteği, push bildirimleri, v.b. birçok yeni özellikle birlikte iPhone OS 3.0 iki ay içinde tüm iPhone sahipleriyle buluşacak. Ancak ortada yine de büyük bir boşluk var, o da arka planda uygulama çalıştırma desteği…

Geçtiğimiz hafta içerisinde bazı kaynakların aktardığına göre Apple arka plan uygulamalarının çalışabilmesi için çeşitli yollar üzerinde çalışıyor. Aynı anda çalışan arka plan uygulama sayısının ikiyle sınırlandırılması, bütün uygulamaların AppStore onayından geçmeden önce arka planda çalışabilme şartını sağlaması gibi çeşitli fikirler ortaya atılıyor. Şirket arka plan uygulamaları aratmaması için push bildirim teknolojisi üzerinde oldukça fazla çalıştı.

Birçok telefonda push bildirim desteği var, ancak Apple bu teknolojiyi daha da mükemmel hale getirdi. Yine de, bu teknoloji bile arka planda çalışmaya devam eden uygulamaların sağladığı pratikliğin yerini tutmayacaktır. Apple iPhone OS 3.0’ın tanıtımını yaptığı toplantıda donanımdan kaynaklanan sınırlamaların arka plan uygulama desteğini sekteye uğratacağını iddia etmişti. Ancak biliyoruz ki, yeni nesil iPhone ile birlikte işlemci ve bellek kapasitesi artacak, bu da arka plan uygulamaları için daha elverişli bir ortam sağlayabilir. Gelişen batarya teknolojisi sayesinde de bu sorun da bir şekilde aşılabilir.

Yorum yapın