Apple Kendi Arama Motoru Platformu Nedir?

Teknolojinin birçok farklı dalında markalar arasında büyük bir rekabet yaşanıyor. Ancak bir alan var ki bu alanda neredeyse hiç rekabet yaşanmıyor çünkü bir marka tüm sektörü domine etmiş durumda. Tahmin edebileceğiniz üzere Google’dan bahsediyoruz. Arama motoru dendiğinde akla ilk gelen isim Google oluyor. Aynı alanda Yandex ve Bing gibi alternatifler bulunsa da pazar payı olarak Google’ın yanına dahi yaklaşamıyorlar. Eğer iddialar doğruysa Apple, Google’a arama motoru alanında sıkı bir rakip olmaya hazırlanıyor.

Financal Times’ın haberine göre Apple kendi arama motorunu geliştirmeyi ve bu sayede Google’a olan bağlılığınızı azaltmayı hedefliyor. Ayrıca gizlilik konusuna önem verdiğini her defasında belirten Apple’ın kullanıcıların aramalarını kendi arama motoru üzerinden yapmalarını sağlayarak kullanıcı verilerini güvene almak istediği belirtiliyor.

Apple’ın kendi arama motorunu geliştirmesi rekabeti artıracak ve her iki şirketin de daha iyi işler yapmasına vesile olacaktır. Ancak Apple gibi bir teknoloji devi için bile Google ile rekabet etmenin pek kolay olmayacağını belirtmek gerek. Google uzun yıllardır bu alanda deneyimli ve elde ettiği verileri kullanarak arama motorunu devamlı olarak güncelliyor. Her yeni algoritma güncellemesinde kullanıcıların aradıklarını daha iyi bulmaları için gelişmeler yapıyor ve bunun için yapay zekanın gücünden faydalanıyor. Apple, arama motoru alanına giriş yaptığında ise en baştan başlamış olacak ve Google ile hızlıca rekabet edebilmesi için çok ciddi miktarlarda yatırım yapması gerekecek.

Google Varsayılan Arama Motoru Olmak İçin Apple’a Servet Ödüyor!

Google, Apple’ın internet tarayıcısı Safari’de varsayılan arama motoru olarak kalmak için 12 milyar dolara kadar para ödüyor. Ancak yine de Apple bu paradan vazgeçip kendi arama motorunu yapmak ve kullanıcı verilerini kendi ekosistemi içerisinde tutmayı hedefliyor gibi görünüyor. Henüz resmi bir açıklama olmadığı için konuyla ilgili net bir şey söylemenin mümkün olmadığını belirtelim.

Yorum yapın