Apple Music vs Spotify Karşılaştırması Nedir?

Online müzik dinleme denince akla gelen ilk iki platform şüphesiz Apple Music ve Spotify’dir. Peki bu platformlardan hangisi son kullanıcı için daha iyidir, daha kullanışlıdır. Bu yazımızda sizler için Spotify ve Apple Music arasında ki farkları maddeler halinde sıralayacağız.

  • Müzik Arşivi

Arşiv olarak Apple Music arşivi daha büyük denilebilir. 2015 yılının sonlarına doğru Apple Music‘te yaklaşık 38 milyon müzik varken, Spotify’de bu rakam 30 milyon seviyelerindedir. Bu rakamlar arasında her ne kadar çok fark olsa da ikisinde de tanıdığımız tüm sanatçıların müziklerini bulabiliyoruz.

  • Ses Kalitesi

Son kullanıcıların seçimleri için en büyük etken sayılabilir. Eğer iyi bir kulaklığınız veya ses sisteminiz var ise iki platformda da fark hissetmeden müziğinizi dinleyebilirsiniz.

İşin teknik kısmında Apple Music 256 Kbps kalitesinde müzikler sunarken, Spotify 320 Kbps ile ses kalitesinde bir adım öne geçmektedir.

  • Kullanıcı Sayısı

Apple Music şuan için yaklaşık 10 milyon üyeye sahip iken, Spotify ise Apple Music’in 10 katı yani 100 milyon üyesiyle dünyanın en fazla tercih edilen müzik platformudur.

  • Destekleyen Cihazlar

Apple Music’in desteklediği platfomlar; Android, iOs, Apple Tv, Apple Watch, iMac, Macbook ve Windows platformlarında desteklenmektedir.

Spotify’in desteklediği platfomlar; Android, iOs, Windows Phone, Symbian, Blacbarry Os, Macbook, iMac, Playstation, Android Wear platformlarında desteklenmektedir. Birçok firmanın ortaklığı ile o firmanın ürününde Spotify’i kullanabilirsiniz. Örneğin, Samsun Tv’lerde Spotify’i rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bu noktada daha çok platformda hizmet vermesi nedeniyle Spotify açık ara önde diyebiliriz.

  • Fiyat

Her iki platform da verdiği hizmete karşılık aylık 9,99 ₺ ücret istemektedir. İki platformda da bulunan aile planı sayesinde siz ve ailenizden 5 kişi aylık 14,99 ₺ ile Premium üyeliği kullanabilmektedir. Her iki platform için fiyat aynı olduğundan yukarıdaki maddelere ve verilen hizmete göre fiyat oranını karşılaştırabilirsiniz.

Spotify bu noktada ücretsiz üyelik ile kullanıcılar için büyük kolaylık sağlamaktadır. Free versiyon da bazen müzik sonlarında kısa reklamlar dinleterek müzik dinlemek mümkündür.

Bizim tercihimiz Spotify’den yana olmakla beraber, Apple Music şuan için yetersiz kalmaktadır.

Yorum yapın