Apple, Sürücüsüz Otomobil Odaklı Bir Şirketi Satın Aldı

Apple’ın sürücüsüz otomobiller alanına ilgi duyduğunu bilmeyen, duymayan kalmamıştır sanırız. Her yıl otomobil piyasasına giriş yapacağı yönünde iddialar ortaya atılan ancak bir türlü somut bir şekilde otomobil piyasasına adım atamayan Apple, belki de ilk kez çok önemli bir atılım gerçekleştirdi. Drive.ai isimli firmayı bünyesine kattığı iddia edilen Apple, yaptığı açıklamayla bu satın alımın doğru olduğunu göstermiş oldu.

Apple, Drive.ai Satın Alımıyla Sürücüsüz Otomobil Dünyasına Giriş Yapıyor

Sürücüsüz otomobil alanında başarılı girişimlerden biri olan Drive.ai, geçtiğimiz haftalarda bir açıklama yapmış ve birçok büyük şirketin Drive.ai’yi satın almakla ilgilendiğini belirtmişti. Görünüşe bakılırsa firmalar arasındaki rekabette kazanan Apple oldu. Apple’ın firmayı 77 milyon dolara bünyesine kattığı belirtiliyor. Yüksek gibi görünen bu meblağ, Drive.ai’nin geçmişi göz önüne alındığında düşük sayılır. Çünkü iki yıl öncesinde şirketin değerinin 200 milyon dolar seviyesinde olduğu belirtilmişti. Dolayısıyla Apple’ın kârlı bir satın alım yaptığını söylemek mümkün.

Drive.ai şirketini henüz yeni duyanlardan biriyseniz size şirketi biraz açıklayalım. Bu şirket kendi bünyesinde herhangi bir sürücüsüz otomobil üretmiyor. Bunun yerine halihazırda piyasada olan alışık olduğumuz otomobilleri alarak bu araçları sürücüsüz otomobillere dönüştürüyor. Bunun için bir dönüşüm kiti kullanılıyor ve bu donanımın yerleştirildiği otomobiller sürücüsüz olarak yola çıkabiliyor.

Apple’ın bu satın alımdaki amacının aslında şirkette bulunan mühendisleri kendi çatısı altında çalıştırmak olduğu söyleniyor. Şirkette çalışan birçok yazılım ve donanım mühendisinin bundan böyle Apple’ın sürücüsüz otomobil çalışmaları için mesai harcayacağı ifade ediliyor.

Yorum yapın