Apple, Tasarım Ekibinin Önemli İsimleri Neden Kaybediyor?

Apple’ın kuruluşundan günümüze kadar tasarım konusuna ne kadar önem verdiğini biliyoruz. Kimsenin fark etmeyeceği ve fark etse bile önemsemeyeceği kadar küçük tasarım detayları konusunda bile kafa patlattığı bilinen Apple, son yıllarda tasarım konusunda eskiyi aratır hale gelmeye başladı. Steve Jobs’ın mükemmeliyetçi tasarım anlayışını sürdürmekte sorunlar yaşayan teknoloji devi, şimdi de tasarım ekibinden üç önemli ismi kaybediyor.

Tasarım Ekibinin Emektarları Apple’a Veda Ediyor

Tasarım kanadının başındaki isim Jony Ive’ın ekibinde olan ve uzun yıllardır çalıştığı belirtilen tasarımcıların şirketi terk etmesi önemli bir kayıp olarak görülüyor. Ekipten ayrılan Rico Zorkendorfer ve Daniele De Iuliis‘in 35 yıldır Apple’da aktif olarak görev aldığı belirtiliyor. Ekipten ayrılmak için hazırlık yapan Julian Hönig‘in ise 10 yıldır Apple çalışanı olduğu ifade ediliyor. Zorkendorfer, yaptığı açıklamada Apple’dan ayrılarak ailesiyle daha fazla vakit geçirmek istediğini belirtiyor. Iuliis ve Hönig’in ise açıklama yapmayı reddettiği dile getirilmekte.

Endüstriyel tasarımcılarından önemli isimleri kaybeden Apple’ın bu kaybının bir yandan kötü bir yandan iyi olacağı söyleniyor. Kötü olan tarafı elbette bu kadar deneyimli isimlerin Apple’da artık yer almayacak olması. İyi açıdan bakarsak Apple’ın tasarım yönünden bazı sıkıntılar yaşadığı bu dönemde genç ve dinamik tasarımcılar belki de Apple’da daha iyi işler yapılmasına vesile olabilir.

Cupertinolu şirket şu sıralar cihazlardan ziyade servislere odaklanmış durumda ve bunun için Apple’ı suçlamamız doğru olmaz. Çünkü yeni bir servis geliştirmenin maliyeti, yeni bir fiziki ürün ortaya çıkarmaktan daha düşük. Ayrıca servisler hızlıca milyonlarca kişiye ulaşabiliyor ve yüksek gelirler getiriyor. Şirketlerin esas amacının kârlılığı yükseltmek olduğu için Apple’ın en hızlı yoldan gelir elde etmek istemesi şaşırılacak bir durum değil.

Tasarımdan söz etmişken bu yıl piyasaya sürülecek olan iPhone XI‘i de unutmamak gerek. Son ortaya çıkan bilgilere göre bu yıl piyasaya sürülecek olan modelde devrimsel nitelikle tasarımsal değişikliklerin olmaması dikkat çekiyor. iPhone modellerinde tasarımı yenileme sıklığını oldukça azaltan iPhone’un bu tasarımla gelecek olması hayal kırıklığı yaratıyor. Tamamen çerçevesiz ekranlı modellerle boy göstermeye başlayan rakiplere Apple’dan ne zaman yanıt geleceğini zaman gösterecek.

Yorum yapın