Apple Ve Amazon, Küçülen Bir Tablet Pazarında Nadir Görülen Parlak Noktalardı

Tablet pazarı 2019’da oldukça kötü görünüyor. IDC analistleri, tablet gönderilerinin 2019’da bir önceki yıla göre yüzde 1,5 düştüğünü ve bazı markaların önemli bir darbe aldığını tahmin etti. Yalnız parlak noktalar, daha güçlü sevkiyatların ardından pazar payları sırasıyla yüzde 34.6 ve yüzde 9’a yükselen Apple ve Amazon’du. Samsung, Huawei ve Lenovo gibi ağır ağırlıklar bile paylarının düştüğünü ve gönderilerin düştüğünü gördüler.

Araştırmacılar, tablet dünyasının neden tüm yıl boyunca daraldığını açıklamadı, ancak dördüncü çeyrek istatistikleri bazı ipuçları verdi. Apple, 2019’da tabletleri güncellemede özellikle agresifti ve düşük maliyetli modelleri özellikle başarılıydı – 10.2 inç iPad’in Apple’ın gönderilerinin neredeyse yüzde 65’ini temsil ettiği bildirildi. Amazon, ABD’de bir düşüşle mücadele ediyor, ancak bütçesi Fire tabletleri, Black Friday satışı gibi indirimlerle güçlendi.

Rakipler için sorunlar değişti. Samsung, Galaxy Tab S6 gibi klavye dostu tabletlerle iyi bir şekilde çalıştı, ancak bu diğer slate’lere olan batma talebini telafi etmek için yeterli değildi. Bu arada Huawei ve Lenovo, kendi Asya-Pasifik bölgelerinde en iyi performansı gösterdiler, ancak başka yerlerde de başarılı olmadılar. ABD’nin Huawei’yi kara listeye alma kararı da yardımcı olmadı.

Küçülen pazar, bu şirketlerin en azından bazılarını zor bir noktada bırakıyor, çünkü pek çok net cevap yok. Samsung’un bütçe tablet satışlarını artırması veya odağını daha da ileri seviyeye kaydırması gerekebilir, aksi takdirde Huawei ve Lenovo için doğru görünüyor. Apple ve Amazon güzel oturuyor gibi görünse de, rakiplerini (Windows tablet ve dönüştürülebilir üreticiler dahil) kazanan stratejileri anlayabilmeleri için şikayetçi olacakları yer olmayabilir.

Yorum yapın