Apple Watch Koronavirüs Belirtilerini Algılayabiliyor!

Koronavirüs aşıları tüm dünyada uygulanmaya başladı ancak virüsün tamamen sona ermesi için önümüzde daha uzun bir süre var. Bu süreçte bilim insanları koronavirüsü olabildiğince hızlı saptamak ve tedavi sürecini erkenden başlatabilmek için erken tanı kitleri geliştirmeye çalışıyor. Yeni gelen bilgiler ise milyonlarca kişinin kolunda olan Apple Watch cihazının koronavirüs hastalığını önceden tespit edebildiğini ortaya koyuyor.

Apple Watch Koronavirüs Taşıyan Kişiyi Nasıl Tespit Ediyor?

Koronavirüs hastalığının belli başlı belirtileri bulunuyor. Bu belirtiler, hastalığın henüz yeni başladığı zamanlarda ortaya çıkıyor ve tanı koymayı kolaylaştırıyor. Her gün koronavirüs testi olmak mümkün olmadığı için bu belirtiler sayesinde hastalık erken safhalarda teşhis edilebiliyor. Yapılan araştırmalara göre akıllı saatlerin büyük bir bölümü, özellikle de Apple Watch, koronavirüs testi yapılmadan bir hafta öncesinden hastalığı algılayabiliyor.

Söz konusu çalışma 2020 yılının Eylül ayında yüzlerce sağlık çalışanının katılımıyla gerçekleşti. Apple Watch’un kalp ritmi ölçme özelliğinin COVID-19 hastalığının tespitinde yararlı olduğu ortaya çıktı. Koronavirüs kişiye bulaştığında sinir sistemi de etkileniyor ve kalp ritminde düzensizlikler oluşuyor. Bu veriler ışığında kişide koronavirüs olup olmadığı anlaşılabiliyor.

Apple Watch’un koronavirüs vakalarını bir hafta öncesinden tespit edebilmesi gerçekten etkileyici. Koronavirüsün tespitinde günlerin ve hatta saatlerin bile sağlık için önemli olduğu düşünülürse Apple Watch ile elde edilebilen bu verilerin ne kadar değerli olduğu daha net bir şekilde anlaşılıyor.

Apple Watch Sağlık Konusunda Yetenekleriyle Ön Plana Çıkıyor

Günümüz akıllı saatlerinin tamamında kalp ritmi ölçümü özelliği bulunuyor. Hatta birçok model bunun ötesine geçerek stres takibi gibi verileri de takip edebiliyor. Fakat buna rağmen Apple’ın kalp ritmi ölçümü konusundaki doğruluğuna erişebilen bir akıllı saat bulunmuyor.

Apple’ın akıllı saatinin başarılı kalp ritmi ölçümü hem kullanıcıların hem de doktorların işine yarıyor. Geçtiğimiz dönemlerde bazı Apple Watch kullanıcılarının saatin kalp ritmi ölçümü özelliği sayesinde kalp krizini önceden algıladığı ve hayat kurtardığı görülmüştü. Bir diğer yandan doktorlar ise Apple Watch’un kaydettiği verilere bakarak hastalıklarla ilgili ön bilgi alma şansı bulmuştu. Görünüşe bakılırsa Apple’ın her yıl yenilenen akıllı saatleri önümüzdeki yıllarda da adından sıkça söz ettirecek.

Yorum yapın