Apple’dan Adobe Flash’a Büyük Darbe!

Apple ve Adobe Flash Player arasındaki çekişme 2007 yılına dayanıyor. Steve Jobs, uygulama geliştiriciler ile Apple’ın arasına 3. parti bir yazılım sokmayı istemedi. Bu durum iOS’ta hiçbir zaman Adobe Flash desteği bulunmaması ile sonuçlandı.

Zamanla Steve ve dolayısıyla Apple haklı çıktı ve Adobe Flash, sistem tüketen, mobil cihazlarda başarılı olmayan, güvenlik açıkları ile dolu ve kararsız sürümleriyle mobil dünyasından adeta kovuldu! Zaten Adobe Flash’ta durumu kabullendi ve mobil cihazlar için geliştirmeyi durdurdu. Ancak durum bununla da kalmayacak gibi. HTML5’in gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla Adobe Flash artık kendine masaüstü platformlarda da yer bulmaya zorlanacak gibi…

Macos Sierra Adımı Attı!

Apple tarafından WWDC 2016 etkinliğinde tanıtılan macOS Sierra bu konuda ilk adımı attı. Apple, Safari 10’da Adobe Flash’ı varsayılan olarak devre dışı bıraktı. Flash içerik çalıştırmak istendiğinde mutlaka izin verilmesi gerekiyor. Ancak şöyle bir durum var; bu izini vermek için öncede Adobe Flash eklentisini eklemeniz gerekiyor ki buna rağmen bile Flash varsayılan olarak aktif hale gelmiyor. Bu durum Apple’ın kullanıcıları Adobe Flash’tan uzaklaştırmaya çabaladığı yönünde yorumlanabilir.

Yorum yapın