Apple’ın Ar Gözlüğünden Heyecan Verici Detaylar Neler?

Teknoloji devi Apple, son yıllarda artırılmış gerçeklik teknolojisine oldukça ağırlık vermekte. Neredeyse her etkinlikte artırılmış gerçeklik teknolojisiyle ilgili bir şov sunan Cupertino’lu şirket, bu alanda sektörde öncülük ediyor. AR ile ilgili bu denli önemli yatırımlar yapan Apple, buna rağmen söz konusu teknolojiyi odak noktasına alan bir cihaz piyasaya sürmüş değil. Şimdilik iPhone ve iPad’in yapabildikleriyle sınırlı kalan teknoloji, günlük yaşamda kullanılabilecek kadar kullanışlı olmasına rağmen gösteri malzemesi olmanın ötesine geçemiyor. Yeni gelen bilgiler ise Apple’ın bu konuda önemli bir atılım yapacağına işaret ediyor.

Apple’ın artırılmış gerçeklik gözlüğünü piyasaya süreceği iddiası sürekli olarak karşımıza çıkıyor. Fakat gelin görün ki hiçbir zaman Apple’dan konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmedi. Apple hakkındaki analizleriyle tanınan Ming-chi Kuo’nun yaptığı yeni tahmin ise bu kez gerçekten Apple imzalı bir artırılmış gerçeklik gözlüğüyle karşılaşabileceğimizi gösteriyor.

Iphone’un Yetenekleri Gözlüğe Taşınıyor!

Kuo’nun yaptığı açıklamaya göre Apple’ın artırılmış gerçeklik gözlüğünün bir Apple aksesuarı olarak konumlandırılması planlanıyor. iPhone için harici bir ekran görevi görecek olan gözlükle birlikte iPhone’da yapabildiğimiz şeyleri gözlük üzerinden yapabileceğimiz ifade ediliyor. Gözlüğün iPhone’dan güç alma avantajı sayesinde oldukça hafif ve ince bir yapıda olacağı belirtiliyor. Ayrıca gözlük üzerinde bazı sensörlerin ve kameraların yer alacağı düşünülüyor. Gözlüğün tam olarak ne gibi özelliklere sahip olacağı konusu ise henüz belirsizliğini koruyor. Ekranının çözünürlüğü, gözlüğün kullanım süresi ve üzerinde yer alacak sensörlerin ne olacağı merak ediliyor.

Ünlü analist, cihazın çıkış tarihiyle ilgili de bir tahminde bulunmuş durumda. Buna göre cihazın seri üretiminin bu yılın son çeyreğinde başlayabileceği dile getiriliyor. Henüz duyurulmamış olan cihaz, bu kadar kısa süre içerisinde seri üretime geçer ve satışa sunulursa, teknoloji dünyasında dengeler değişebilir. Ming-Chi Kuo bu tahminin yanına bir de daha ılımlı bir tahmin ekliyor. Eğer bu yılın son çeyreğinde üretim başlayamazsa o zaman da 2020’nin 2. çeyreğinde cihazın üretim bandına gireceğini öngörüyor.

Şimdilik hakkındaki iddialar dışında herhangi bir bilgi bulunmayan artırılmış gerçeklik gözlüğü için az bir zaman kaldığı ortada. Önümüzdeki aylarda cihazla ilgili daha net bilgilerin açığa çıkması bekleniyor.

Yorum yapın