Araba Lastiği Nasıl Seçilir? Araba Lastiği Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kullanacağınız araçtan ne kadar farklı beklentileriniz olursa olsun araç için sürüş güvenliği , konfor ve performans her kişi için önem taşımakta olup bu konuda seçeceğiniz lastikler ise önem taşımaktadır. Ne kadar aracınız iyi bir motora veya frenleme sistemine sahip olursa olsun aracınızın lastiği uygun değilse bunların önemini oldukça azaltmaktadır. Bildiğiniz üzere yol tutuşu iyi olmayan lastikler oluşabilecek kazalara gebe olmaktadırlar. Bu yüzden lastiklerimiz belirli vakitlerde yenileri ile yenilenmesi gerekmektedir. Lastiklerimiz ne kadar farklı boyutlarda olsalar bile kullanım alanlarına ve hava koşullarına göre farklılıklar gösterebilmektedirler.

Arabanızın Lastiğini Nasıl Seçmelisiniz ?

İlk aşamada dikkat etmeniz gereken nokta aracınıza uygun boyutta bir lastik seçmek olmalıdır. Diğer durumda lastikleriniz jantlar ile uyumlu olmayabilecektir. Buda yanında fazladan oluşacak yakıt tüketimi ve performans kaybını beraberinde getirecektir. Lastiklerinizin ebatlarını yanlarına bakarak görebilmeniz mümkün. Örnek olarak 220/55/R18 95H sayılarına sahip lastik ölçütünüz olduğunu düşünelim.

  • 220: Lastiğinizin milimetre cinsinden oluşan sırt genişliği
  • 55: Yanak yüksekliğininizin lastik sırt genişliğine oranı
  • R: Radyal tip lastik
  • 18: Jant çapının inç cinsinden değeri
  • 95: Yük endeksi
  • H: Hız endeksi.

Yük endeksine baktığımızda lastiklerinizin tane başına düşen yük miktarını göstermektedir. Değere baktığımızda ise yük endeksi 95 olan bir lastiğin ortalama taşıyacağı yük 677 kg olmaktadır. Hız endeksine baktığımızda ise buda yapabileceğiniz maksimum hızı temsil etmektedir ki H harfi ise bu durumda maksimum 210 km/saat hıza çıkabileceğiniz göstermektedir.

Unutmayınız ki lastiklerinizin boyutu jantları ile uyumlu olmalıdır. Jantınız ne kadar büyük ise o kadar yanaklı bir lastik olmanız gerekiyor. Dar yanaklı lastikler genel olarak spor otomobillerde tercih edilirlerken yol tutuşunda daha iyi bir performans göstermektedirler. Yol tutuşu sağlasa da yoldaki pürüzleri daha çok hissettireceğinden konfor açısından o kadar tercih edilebilir bir durumda olmamaktadır. Dar yanaklı lastiklerin bunların yanı sıra patlama olasılıkları daha yüksektir.

Küçük jantlar ile kullanılan geniş yanaklı lastikler konfor açısından iyi olsalar bile yol tutuşu açısından dar yanaklı lastikler kadar performans sunmamaktadır. Dönüş esnasında bükülecek olan lastik yol tutuşundan eksi puan almaktadır.

Aracınız için en ideal lastik üretici firmanızın kullanım kılavuzun da belirtmiş olduğu ölçütlerde mevcuttur.

Aracınızın Mevsime Göre Değişebilecek Lastikleri Nelerdir ?

Dört Mevsim Lastiği: Her mevsimde kullanılabilecek olan bu lastikler genelde 4 mevsimin az şiddetli atlatıldığı konumlarda kullanılmaktadırlar. Ilıman bölgeler için ne kadar iyiyse ekstrem hava koşullarının olduğu bölgelerde bir o kadar kötü performans göstermektedirler.

Kış Lastiği: Özel kauçuk ile üretilen bu lastikler soğuk olan ekstrem durumlarda en iyi performansı gösteren lastikler olarak görülmektedir. Genel olarak hava sıcaklığının 7 derecenin altına düştüğü durumlarda etkinlik gösteren bu lastik karlı havalarda en iyi performansı göstermesi ile bilinmektedir. Ancak mevsiminden sonra değiştirilmez ise çabuk yıpranacağı ve yakıt tüketiminde fazlalığa sebep olacağından değiştirilmesi tavsiye edilmektedir.

Yaz Lastiği: 7 derecenin üzerinde ki mevsimlerde genellikle kullanılan bu lastik frenleme ve hızlanma açısından en iyi performansı gösteren lastiklerden olmaktadır.

Performans Lastiği: Performans lastikleri kısaca motorun üreteceği beygir gücünden maksimum düzeyde fayda sağlamak için üretilmiş olan lastiktir. En çok üst düzey sedan ve spor araçlarda kullanılmaktadır. Ne kadar maksimum yol tutuşu sağlasa bile diğer lastiklere göre yıpranma olasılığı daha fazla olmaktadır.

Yorum yapın