Arabamda Yakıt Olarak Dizel Mi LPG Mİ Kullanmalıyım?

Araba kullanıcıları olarak sizlerde elbette arabamda yakıt olarak dizel mi lpg mi kullanmalıyım diye düşünmüşsünüzdür. Günümüzde araba almak artık özel tüketimden normal tüketime dönmüş bulunmakta ve kullanıcılarda alacakları araçlarda ülkemizde ki yakıt fiyatlarının artışından mütevellit araçlarında nasıl tasarruf edeceklerini düşünmektedirler. Bu yazımızda ise bu soruna bir çözüm bulma arayışına girmekteyiz.

Yakıt Tüketimi Nedir?

Yakıt tüketen arabamızın en büyük derdi olan nasıl tasarruf yaparım gibi sorular en son LPG ve Dizel arasında giden gelen kullanıcılar olarak bu konuya gelmekteyiz. Yakıt tasarrufu olarak karşılaştırdığımızda ikisininde birbirlerine pek üstünlük kurabildiklerini söylemek oldukça zordur.

Dizel Arabanın Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?

Dizel arabalara baktığımızda LPG yakıta göre kıyasla litre bazında daha fazla tasarruf sağlanabilmektedir. Ancak bildiğiniz üzere bu yakıtın avantajları kadar dezavantajları da vardır.

Dizel Yakıtın Avantajları Nelerdir?

Tasarruf bazında yüzde 20 ile 25 arasında bir performans göstermektedir. Elbette yakıt özelliği sebebi ile daha fazla tork gücüne sahip olmaktadırlar. Büyük torklar ise daha büyük ve güçlü araçlarda kullanılmasına sebebiyet vermektedir.

Dizel Yakıtın Dezavantajları Nelerdir?

Diğer yakıtlı araçlara baktığımızda göreceğimiz tablo dizel yakıtlı arabaların daha fazla ücreti olduğu yönünde olacaktır. Ses bakımından daha fazla gürültü çıkartırlar. Elbette daha fazla dikkat ve bakım isteyen bir motor türüne sahiptir. Bakımları dikkatli olacağından masrafları da o ölçüde fazla olacaktır. Dizel yakıtın çevreye zararı ise sera gazı salgılamasından ötürü kirliliğe sebebiyet vermektedir.

LPG Arabanın Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?

LPG likit petrol gazının kısaltılmasından oluşmaktadır. Depolama ve taşıma kolaylığı oluşturacağından sıvı halde bulundurulur. Peki bu yakıtın avantajları ve dezavantajları nelerdir ?

LPG Yakıtın Avantajları Nelerdir?

Yakıt pompası gibi bir gerekliliği olmamasının yanı sıra motorun ömrünü uzatan bir etkiye sahiptir. LPG kullandığınızda aracınızın üreteceği beygir dizele göre daha üstün olacaktır. Akıtma ve buharlaşma gibi problemleri yoktur. Daha az atık oluşturmasıyla birlikte egzoz gazı emisyon değerleri olarak değerleri oldukça düşüktür. Çevrecidir doğaya zarar vermez.

Dizel Yakıtın Dezavantajları Nelerdir?

LPG ekstra depo gerektirdiğinden arabanızın bagaj hacminde belirli oranda bir yer kaplayacaktır. Eğer aracınız fabrika çıkışı olarak LPG’li değilse yaptırmanız size ekstra bir maliyet oluşturacaktır. Zehirli olmayan bu yakıt gaz olarak maksimum miktarının üzerinde maruz kalındığında boğucu bir etkiye sahip olmaktadır. İnsan vücudu ile temas ettiği taktirde derinizde yanmalar oluşturması olasılığı vardır. Ve son olarak LPG kullanıyorsanız motor gücünüz daha düşük olacaktır.

Yorum yapın