Arabanız İle Uzun Yola Çıkmadan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Özellikle ilk defa uzun yola çıkacak olan araç kullanıcılarının kafasını karıştıran sorunlardan biri olan uzun yola çıkmadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğine bu yazımızda değineceğiz. Hepimizin bayram ziyaretleri olsun iş gezileri olsun bir şekilde uzun yol yapmamız gereken zamanlar olmuştur. Dikkat edilmesi gereken olaylar ilk başta size önemsiz gelebilir ancak oldukça önemli bir konu olup sizin yol güvenliğiniz ve diğer araçların yol güvenlikleri için bu konuyu okumanız sizin açınızdan oldukça faydalı olacaktır.

İlk maddelerimizde sizlere zorunlu olarak kontrol etmeniz gereken bilgileri aktaralım daha sonrasında ise keyfi bakmanız gereken noktalara değineceğiz.

Aracınızın Yağını Kontrol Edin

Aracınız uzun yolda daha fazla performans göstermesi gerekeceğinden sizin de yola çıkmadan önce güvenliğiniz için kontrol etmeniz gereken en önemli konuların başında gelmektedir.

Aracınızı Genel Olarak Kontrol Etmelisiniz

İlk olarak aracınızın genel bir şekilde kontrol etmek sizi bir çok problemin oluşum aşamasından kurtaracağından emin olabilirsiniz. Mesela bunlar neler olabilir; Aracınızın periyodik bakımları yaklaştı ise onları aradan çıkartmanız yararınıza olacaktır. Fren sistemleri kontrol etmelisiniz eskidiyse yerine yeni balata ile değiştirmeniz gerekmektedir. Direksiyon , fren yağlarının eksik olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Aracınızın lastikleri bu konuda önemli olmaktadır, hava basıncının tam olup olmadığını lastik genel durumunu kontrol etmelisiniz. Eğer diş derinlikleri 1,6 mm den küçük ise değiştirmelisiniz. Aracınızın genel elektrik aksamı çalışıyor mu , süspansiyon , rotil gibi aksamlara bakmanız önemlidir.

Aracınızın Sigortası Muayenesi Var Mı ?

Yola çıkmadan önce yasal olarak aracınızın yola çıkmaya hazır olduğundan emin olmalısınız. Muayenesi ve zorunlu trafik sigortası olmayan araçlar ile değil uzun yola normal yola bile çıkmak sizi tehlikeye sokacağını unutmayınız.

Üzerinize Rahat Giysiler Giyin

Uzun yol yapacak iseniz üstünüze giyeceğiniz kıyafetler rahatlığınız açısından oldukça fazla önemlidir. Yol süresi uzun olacağı için kıyafetler rahat ve terletmeyecek şekilde olmalıdır.

Uykunuzu Yeterli Düzeyde Alın

Uzun yola çıkacak ve arabayı da siz kullanacak iseniz uykunuzu yeterli almak vereceğiniz reflekslerin yerinde ve zamanında olmasını sağlayacağı için sizi tehlikeye girmekten uzak tutar. Unutmamalısınız ki trafik kazaları bir anlık dalgınlık sonucu ortaya çıkmaktadır.

Belirli Aralıklarla İle Mola Verin

Kısa mesafe sürüşlerde her zaman dikkatli olmanız gerekir ancak uzun yolda olay biraz farklılaşarak bir süre sonra dalgınlık başlayabilir. İşte tamda bu yüzden önerilen aralık olan 2 saatte bir mola vermelisiniz.

Yolculuk Öncesi Ve Sırasında Yedikleriniz Önemli

Uzun yola çıkmadan önce veya yol sırasında molalarda yiyeceğiniz yemekler sindirilmesi zor öğünlerden oluşmamalı. Sindirilmesi zor besinler sizi hantallaştırıp uykunuzu getireceği gibi , ağır besinler ise mide rahatsızlığı yaratabilir.

Güvenlik Önlemlerinizi Alın

En önemli nokta olan emniyet kemerini siz ve diğer yolcular mutlaka takmalı. Sürüş esnasında ise takip mesafesine her daim uyulmalıdır. Yüksek sesli müzik ise dikkatinizi dağıtacağı için bundan sakınmalısınız. Aracınızın önünde sizlerin yolculuk sırasında dikkatinizi dağıtacak şekilde nesneler olmamalıdır.

Önerilen Hız Limitleri İle Seyredin

Aracınızı sürerken uzun yolda bazen istediğiniz yere hızlı varabilmek için hızlanmak isteyebilirsiniz ancak güvenliğiniz açısından önerilen limitlerin dışına çıkmamalısınız. Otobanlara baktığımızda limit 120 iken bölünmüş yollarda 110 iken şehirler arası çift yönlü yollara baktığımızda 90 km/s sınırı görmekteyiz.

Yanınıza Gerekli Besinler Ve Gereçleri Alın

  • Su: Yoldan en çok ihtiyaç duyulacak sıvı olan suyu asla arabanızdan eksik etmemelisiniz.
  • Plastik bardak , çatak , kaşık : Kullanıp atabilecek olduğunuz bu gereçler evde hazırladınız veya yolda aldığınız yiyecekleri araç içinde yemek olanağını oldukça kolaylaştırmaktadır.
  • Atıştırmalıklar : Uzun yolda diğer konular kadar lezzetli atıştırmalıklar yolculuğun keyfini arttıran önemli bir unsurdur.
  • Yastık ve Pike : Eğer geniş bir aile iseniz özellikle çocuklar yolculuk esnasında uyuyacakları için yastık ve pike arabanızda kesinlikle bulunmalıdır.
  • Yedek Kıyafet : Uzun bir yolculukta başınıza neler geleceğiniz asla kestiremezsiniz bu yüzden her ihtimale karşı elbiselerinizi yedeklemelisiniz.
  • Güzel Bir Playlist : Güzelinden bir müzik listesi sizi sıkıcı yolculuklardan kurtarır unutmayın ki güvenlik ne kadar birinci önceliğimiz olsa da ikinci önceliğimiz eğlenmek olmalıdır.

Yorum yapın