Araç Gereç Kullanan 5 İnanılmaz Hayvan!

1) Hindistan Cevizi Ahtapotları

Bol miktarda deniz omurgasızları fırsatçı bir şekilde kayaların ve mercanların arkasına gizlenir, ancak Hindistan cevizi ahtapotu Amphioctopus marginatus , bariz öngörüleri ile barınak için materyal toplamak için ilk tespit edilen türlerdir. Bu iki inç uzunluğundaki Endonezya kafa kuşu, atılmış hindistancevizi yarım kabuklarını alıp, onlarla 50 fit uzaklığa kadar yüzmek ve sonra kabukları daha sonra kullanmak üzere deniz tabanı üzerinde dikkatli bir şekilde düzenlemeyi gözlemlemişti. Diğer ahtapot türleri de (tartışmasız), çukurları kabuklarla, taşlarla ve hatta atılmış plastik çöplerle çalarlarken araç kullanmaya girişir, ancak bu davranış, örneğin, karasal kuşların oluşturduğu yuvalara kıyasla daha “akıllı” olup olmadıkları belirsizdir.

2) Şempanzeler

2007’de Senegal’deki araştırmacılar, şempanzelerin avcılık yaparken silah kullandıklarını 20’nin üzerinde örnekle belgeledi; bebeklerini büyütmek için ağız oyuklarına sivri uçlar yapıştıran şempanzeler, Tuhaftır ki ergenlik çağındaki dişiler ergen erkeklerden daha fazla, ya da her iki cinsiyetten bir yetişkin bu davranışa girmek için daha olasıydı ve bu avlanma tekniği özellikle başarılı değildi, yalnızca bir çalı bebeği başarıyla çıkarıldı.

3) Kertenkele Balığı

Küçük boyutları, parlak renkleri ve kendine özgü uyarlamalı davranışlarıyla karakterize edilen bir balık türüdür . Turuncu sivri deniz fidanı olan bir tür, kısa bir süre önce deniz tabanından bir bivalv bulup ağzında bir miktar uzaklaştığını ve ardından talihsiz omurgasız maddesinin o zamandan beri var olan bir kaya davranışıyla parçalandığını gözlemledi kara lekeli balık, sarımsı ve altı çubuk kıvrım tarafından çoğaltıldı.

4) Amerikan Timsahları

Güneydoğu ABD’deki milletvekilleri timsahların ve timsahların yılanlar ve kaplumbağalar gibi diğer sürüngenlerden daha akıllı olduklarını çokça biliyorlardı. Şimdi, ilk defa, tabiatçılar, bir sürüngen tarafından araç kullanımının kanıtlarını belgeledi: Amerikalı timsah kuş yuvalanma sezonunda, yuva yapım malzemeleri için rekabetin olduğu zaman kafasına sopa toplayan gözlemlendi. Umutsuz, tedirgin kuşlar, sopaların suda “kayık” olduğunu görürler, onları almak için aşağı doğru dalarlar ve lezzetli bir öğle yemeğine dönüşürler. Bu davranışı Amerikan ayrıcalıklılığının bir diğer örneği olarak yorumlamamanız için, aynı MO, Hindistan’ın uygun adı verilen soytarı timsah tarafından istihdam edildi.

5) Filler

Filler evrimle doğal “aletler” ile donatılmış olmasına rağmen bu memeliler de ilkel teknoloji kullanılarak gözlemlenmiştir. Esareten Asyalı fillerin düşen kolları üzerinde durmaları, gövdeleri ile küçük yan dallarını kopararak sonra da bu araçları ilkel backscratcher olarak kullandığı biliniyordu. Daha etkileyici bir şekilde, bazı filler suyun buharlaşmasını önleyen soyulmuş ağaç kabuğundan yapılmış “tıkaçlar” ile küçük sulama deliklerini örterek görüldü ve ayrıca diğer hayvanlar tarafından sarhoş olmayı engelledi; En önemlisi, özellikle agresif filler, büyük çitlerle dövülerek elektrikli çitlerle karşı karşıya kaldılar.

Yorum yapın