Araç K Belgesi Yeni Taşıt Nasıl Eklenir?

K belgesine yeni taşıt ekleme ve taşıt kartı oluşturma, görüntüleme, sorgulama artık e devlet aracılığıyla yapılabilmektedir. 2020 K belgesi araç ekleme fiyatı 454 liradır.

K Belgesine Yeni Taşıt Ekleme

E devlet işlemlerinin yapıldığı turkiye.gov.tr adresinden girerek, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı uygulaması aracılığı ile yeni araçlarınızı anlık olarak ekleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler neler? Birlikte yapalım:

Öncelikle en aşağıda direk olarak paylaştığım linkten girerek araç şirketinizin vergi numarasını veya şahıs firması iseniz tc kimlik numaranızı giriniz. Sonra önünüze K belgelerinizin varlığını gösteren ekran gelecek burada ekletmek istediğiniz K belgesini seçiniz. Biliyorsunuz ki K belgesinin bir sürü çeşidi bulunmaktadır. Siz araç sınıfına göre K belgenizi seçeceksiniz.

Seçtikten sonra önünüz plaka ve ruhsat seri numarası gerektiren ekran gelecektir. Burada aracınıza ait plakanızı giriniz. Hemen altına da ruhsat seri numaranızı giriniz. Ruhsat seri numaranızın nerede yazdığını bilmiyorsanız, “Ruhsat seri numarası nerede yazıyor?” İsimli konumuzdan bakınız.

Ekletmek istediğiniz aracın plaka ve seri numarasını yazdıktan sonra aşağıdaki kutucuğu işaretleyerek onaylayın. Sonra “aracınız eklenmiştir” yazısıyla birlikte sayfa yenilenmiş olacak. Altta “ödeme oluştur” kısmı gelecek. Burada ödeme oluştur diyerek ödeme çıktısını alınız.

K Belgesi Araç Ekleme Ödemesi Nasıl Yapılır? Ulaştırma Altyapı Bakanlığı Ödeme Ekranı Nerede?

Ödemeniz yapılmadan araç yetki kartınız diğer adıyla taşıt kartınız aktifleşmeyecektir. Son ödeme tarihi aynı gün olan ödeme dekontu ile Vakıfbank ve Ziraat bank kurumlarından gişe memuruna vererek ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Dediğim gibi bu işlemi aynı gün yapmak zorundasınız. Diğer bir ödeme yöntemi ise bankalara gitmeden, bankaların internet bankacılık adreslerinden, ödeme ekranında “vergi ve kurum ödemeleri” ekranından “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı” kurumunu seçerek daha önce başvuru yaptığınız ödeme ekranındaki fatura numarasını girerek ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Dikkat edin ödeme yapılmadan taşıt kartınızı alamayacağınız gibi yeni araç ekleyemeyeceksiniz ve eski araçların taşıt kartı düşümünü de yapamayacaksınız.

K belgesi için yeni araç ekleme linki; https://www.turkiye.gov.tr/kugm-ozmal-tasit-ekle

K Belgesi Yetki Taşıt Kartı Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır Hangi Ekrandan Yapılır?

K Belgesi taşıt kartı sorgulamak ve taşıt kartınıza ulaşmak e devlet sayesinde artık çok kolaylaştırıldı. Önceden ticaret sanayi odalarında yapılabilen bu işlem birkaç basit adımda gerçekleştirilebilmektedir.

Taşıt Kartı sorgulama ekranı linkini aşağıda sizin için paylaşıyorum. Birlikte yapalım. Linke tıklayarak direk e devlete giriş yapınca önünüze gelecek ekrandan yapabileceğiniz gibi e devlette Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ekranından da yapabilirsiniz.

Biz link üzerinden gidelim. Linke tıkladıktan sonra; şirketler için vergi numarası girerek, şahıslar içinde TC kimlik numarası girerek devam edeceğiz.

Ardından yetki belgenizi seçin. Burada dikkat etmeniz gereken husus 1 den fazla K belgesi olanlarda birden fazla seçenek görünür. Sizin sorgulatmak istediğiniz aracınız servis aracıysa yolcu taşıma yetkiniz olan K belgenizi seçeceksiniz. Eğer yük taşıma ise yurtiçi yük taşımacılık K yetki belgenizi seçeceksiniz.

Bu belge seçiminden sonra sorgulatmak istediğiniz araç plakanızı giriniz.

“Sorgula” tuşuna basarak sorgulayın. Aracınız ekli ise araç bilgileriniz listelenecektir. Ekli değilse yukarıdaki adımları takip ederek aracınızı hızlıca ekletebilirsiniz.

Araç bilgileriniz listelendiyse yukarıda sağ tarafta belge oluştur tuşuna basarsanız taşıt kartınız oluşturulacaktır. Oluşturduktan sonra çıktı alarak aracınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Kolayca K belgesi taşıt kartı sorgulama linki: https://www.turkiye.gov.tr/kugm-sahip-olunan-tasit-yetki-belge-sorgulama

Yorum yapın