Araç Şerit Takip Sistemi Nedir ? Nasıl Açılır ? Nasıl Çalışır ?

21. Yüzyıl teknolojileri ile birlikte tasarlanan araç şerit takip sistemi aracınız yolda giderken şeritleri takip edebilmektedir. Bildiğiniz gibi bu problemlerden kaynaklı bir çok kaza meydana gelmektedir. İşte tamda bu nokta şerit takip sistemi devreye girerek sizin ve diğer araçların güvenliğini arttırıcı bir etki sunmaktadır. Eğer aracınız ile şerir dışına çıkar iseniz sistem size sözel veya titreşim yolu ile uyarım sağlıyor.

Ne kadar opsiyonel bir seçenek olarak sunulsa bile güvenliğiniz için önemlidir. Markadan markaya modelden modele değişik takip sistemleri olan araçlar bazılarında tek bazılarında ise çift şerit referans alınmaktadır. Peki sonradan taktırabilmek mümkün mü? Sonradan taktırabilmenin imkanlar dahilinde olduğundan bahsedenler olsa bile bu işlem oldukça maliyetli ve araca zarar verecek bir işlem olacaktır.

Araç Şerit Takip Sistemi Nasıl Çalışır ?

Aslında bakıldığında göreceğiniz üzere oldukça basit bir sistem ile çalışmaktadır. Araçlarınızın genel olarak ön dikiz aynasında veya ön camınızın arka tarafında bir kamera durur. İşte bu kamera tamda yolda şerit çizgilerini belirlemekle görevli bir işlev sunar. Daha sonra ise kontrol ünitesi dediğimiz sistem devreye girerek aracınızın tam konumunu hesaplamaktadır. Ve bu sistemler aracılığı ile şeritleri terk etmeye başladığınızda sistem aracınızı uyarıyor.

Yukarıda değindiğimiz gibi farklı modellerde farklı sistemler olduğundan bahsetmiştik. Unutmayın ki bazıları için bir şerit yeterliyken bazıları için yeterli olmuyor. Belirli bir hızdan sonra devreye giren sistem diğer yandan devreden çıktığı durumlarda olabilmektedir. Eğer belirlenen hızın altındaysanız ve direksiyonu tutmuyorsanız sistem devreye girmemektedir. Devreye girdiği hız ise genel olarak baktığımızda 60km/s civarında bir sürat gerektirmektedir. Çoğu modelde direk olarak müdahale etmeyen sistem bazı modellerde ise eğer araç şerit dışına çıktığınızı fark etti ve sizi uyardı ancak siz uyarıları göz ardı etti iseniz dışardan araca müdahalede bulunmaktadır.

Araç Şerit Takip Sistemi Nasıl Devre Dışı Kalır ?

Bazı kullanıcıların bu sistemin nasıl devre dışı bırakacaklarını merak ettiklerini fark ettik. Ancak bu sistemi kapatmak mümkün olmadığı için şerit değiştireceğiniz zaman vereceğiniz sinyal sistemi kapatarak uyarı vermemesini sağlıyor. Çünkü sürücünün şerit değiştireceğini anlayan sistem müdahalede bulunmamaktadır. Gelişen teknoloji ile çoğu model artık kullanıcı kaynaklı şerit değiştirmeleri algılayarak gereksiz müdahalelerde bulunmamaktadır.

Unutmayınız ki bu sistem sizlerin direksiyonu bırakıp sürüş yapmanız için tasarlanmamıştır. Yukarıda iki türü olduğundan bahsetmiştik uyarı verenler ve müdahale edenler olarak. Müdahale olarak bahsettiğimiz nokta araç şeritten çıktığında direksiyona hafif bir kuvvet vererek aracı şeride geri sokmaya çalışır. Ancak kuvvet oldukça düşük bir şekilde olacağından sizin o gücü ekarte etmeniz oldukça kolaydır. Direksiyonu istediğiniz yere çevirebilirsiniz.

Yorum yapın