Aracımın Beygir Gücünü Nasıl Hesaplarım ? Kw – Hp Ne Demek ?

Beygir gücü denilen kavram esasen aracınızın gücünü nitelendirmek için kullanılan bir ölçüm birimidir. Zamanında bir İskoç mühendis tarafından geliştirilen sistem buharlı makinaların gücünü belirtmek amacıyla atların gücü kıyaslandı. Bu makalede sizlere aracınızın beygir gücünü nasıl hesaplarsınız, KW HP ne demek gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Aracınızın Tork Değerini Öğrenin

İlk olarak yapmanız gereken aracınızın tork değerini öğrenmek olacaktır. Kullanım kılavuzunda teknik özellikler veya tork bölümüne baktığınızda karşınıza bir tork değeri çıkacaktır. Ancak elinde kullanım kılavuzu yok ise internet aracılığı ile aracın marka model yıl ve tork yazarak istediğin sonuçlara ulaşabileceksin.

Aracınızın Motor Devrini Bulun

Aracınızın torkunu bulurken yapacağınız gibi kullanım kılavuzuna bakabilirsiniz. Yok ise o zaman internet aracılığı ile aracınızın marka model yıl ve motor devri yazarak aratabilirsiniz.

Aracınızın Motor Devri İle Tork Değerini Çarpınız

Şimdi hesap formülüne gelelim ilk önce (RPM* T)/5252 işlemini uygulayın. RPM motor devrini temsil ederken T torku temsil etmektedir. Bölüm işlemindeki 5252 ise 5.252 sn içerindeki radyan değerinizdir.

Örnek olarak bir Porsche model araca baktığımızda karşımıza 2500 RPM yani motor devrinde 480 T tork üretebilmektedir. Bu sayıları denkleme döktüğümüzde ise karşımıza 2500*480 den = 1.200.000 sayısı gelir. Bunuda 5252 ile bölene aldığımızda 1.200.000/5252 = 228 HP değeri ile karşılaşmaktadır. HP = Horse Power yani beygir gücü demektir. Sizde bu işlemleri uygulayarak kendi aracınızın beygir gücünü hesaplayabilirsiniz.

Kw İle Beygir Gücü Hesaplamak

Günümüzde araçların çoğunun gücü KW ile yani kilowatt ile ruhsatta belirtilmektedir. Ruhsatınızda KW ile belirtilen değeri 1.341 değeri ile çarptığınızda karşınızda aracınızın HP yani beygir gücü çıkacaktır.

Örnek : 85 KW bir araç kaç HP ?

85*1.341 = 113.98 HP ile karşılaşmaktayız.

Yorum yapın