ARM’in Yeni Grafik İşlemcileri İle Mobil Cihazlar Oyun Canavarı

Akıllı cep telefonu ve tablet segmentleri son dönemde en fazla gelişim gösteren segmentler arasında yer alıyor. Donanım özellikleri gittikçe gelişen akıllı telefonlar ve tabletler, artık HD ekran, dört çekirdekli işlemci, hızlı grafik işlemci, 2GB ram gibi özellikleri ile göz dolduruyorlar.

Oyun açısından bakarsak eğer, gelişen bir başka segmentte mobil oyun oldu. Artık neredeyse konsol kalitesinde görüntüleri akıllı cep telefonları ve tabletlerde görmekteyiz. Oyun açısından akıllı cep telefonu ve tabletlerde en önemli bileşen olarak grafik işlemci karşımıza çıkıyor.

ARM dizayn edilmiş bilinen en iyi mobil işlemci olarak karşımıza çıkarken, grafik işlemcisi de aynı oranda başarı kaydediyor. Şu an için MALI-400 GPU üst seviye de yer alan akıllı cep telefonlarında karşımıza çıkarken, gelecek sene düşük ve orta seviye cihazlar da görülecek.

2013 senesine doğru MALI-450 gelecek. Mali-400 1-4 arası çekirdeğe sahipken, Mali-450 8 çekirdeğe kadar barındırabilecek. Orta seviye’de düşük performans yeterli olanlara 1-4 çekirdekli Mali-400, yüksek grafik performansı isteyenlerin tercihi ise 5-8 çekirdek arası Mali-450 olacak.

Diğer taraftan üst seviye akıllı cihazlar için de MALI-6XX grafik işlemcileri geliyor. MALI-604 içeren cihaz ise SAMSUNG GALAXY NOTE 10.1 olarak karşımıza çıkmıştı.

Yorum yapın