Arnavut Biberinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Arnavut biberi biberlerin atasıdır. Acı severlerin vazgeçilmezi bir biber türüdür. Özellikle kırmızı pul biber yapımında kullanılan Arnavut biberi hemen her mutfakta başköşede yerini almaktadır.

Arnavut biberi yetiştirilmesi de oldukça kolaydır. Her iklime uyum sağlaması ile bilinen Arnavut biberi nerdeyse tüm dünyada kolaylıkla yetiştirilmektedir. Arnavut biberini marketlerde, pazarlarda, aktarlarda bulabilirsiniz.

Genellikle taze olarak ya da kurutulup pul biber yapılarak satılmaktadır. Arnavut biberi acı olmasının yanında oldukça da lezzetli bir biberdir. Yemekler hem acı olsun hem de lezzetli olsun diyenlerin elinin altında olması gerekmektedir. Arnavut biberi insan sağlığı için de oldukça faydalıdır. Bunun bilinmesinden sonra üretiminde belirgin bir artış olmuştur. Bu artış tüketimle de orantılıdır. Tüketimi de oldukça fazladır.

Arnavut Biberi Nasıl Yetiştirilir?

Arnavut biberi diğer biber türleri gibi genellikle çekirdekten yetişmektedir. Tohum haline getirilen çekirdekler bir kap veya saksıda çimlenmeye bırakılır. Çimlenme işlemi yapılırken toprağın sıcaklığı oldukça önemlidir. Soğuk toprak çimlenmeyi geciktirir.

Çimlenen tohumlar serin bir ortamda tutulmalıdır. Bu süre ortalama 25 – 30 gün arasında olmalıdır. Daha sonra normal bir ortama alabilirsiniz. Bu süre sonunda uygun toprağa ekilerek çiçek açması beklenir. Çiçek açmaya başlayan biber fideleri sürekli sulanmalıdır. Sulama işlemi biberleri topladıktan sonra azaltılmalıdır.

Arnavut Biberinin Faydaları Nelerdir?

Arnavut biberinin faydaları tüm dünya tarafından bilinmektedir. Bu nedenle dünya çapında üretim yapılmaya başlanmıştır. Arnavut biberinin faydaları saymakla bitmez. Bu faydalar şu şekildedir;

  • Arnavut biberi çok etkili bir ağrı kesicidir. Özellikle diş ve şiddetli baş ağrısı durumlarında tüketilmesi ağrıyı kesmektedir.
  • Anti bakteriyel özelliği vardır. Çok etkili bir iltihap gidericidir.
  • Şeker hastalarının vazgeçilmezidir. Şekeri düzenlemektedir.
  • Soğuk algınlığı durumlarında hastalığın tedavisinde oldukça etkili bir gıdadır.
  • Çok faydalı bir sindirim sistemi düzenleyicidir. Mide ve bağırsak sorunu yaşayanların düzenli tüketmesi ile bu sorunlar ortadan kalkmaktadır.
  • Bağırsakları çalıştırdığı için metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermede büyük kolaylık sağlar.
  • Kanser hastalığına karşı bağışıklık sistemini güçlendirerek kansere karşı koruma kalkanı oluşturur.
  • Kan basıncını dengeleyerek hipertansiyon hastalarının ilacı olmuştur.
  • Alerjik bünyeli insanların alerji belirtilerini azaltmaktadır.

Arnavut Biberinin Zararları Nelerdir?

Arnavut biberi genel olarak çok faydalı bir besindir. Fakat her şeyde olduğu gibi Arnavut biberinde de aşırı tüketim mide ve bağırsak rahatsızlıklarına neden olmaktadır.

Yorum yapın