Artık Yurtdışından Gelen Cep Telefonlar İçin 100 TL Ödemek

Türkiye’de yüksek vergiler, fazla kar payı sebebi ile elektronik cihazların fiyatları yurtdışı fiyatlarına göre daha fazla. Özellikle akıllı cep telefonu ve tablet açısından bakıldığında oldukça yüksek farklar göze çarpıyor. Bu kadar fark ödemek istemeyen kullanıcılar yurtdışından aldıkları cep telefonları getirerek kullanıyorlar.

Yurtdışından gelen cep telefonlarının IMEI numaralarının kayıt edilmesi gerekiyor. Bu sayede Türkiye’de sorunsuzca kullanılabiliyorlar. Artık yurtdışından gelen cep telefonlarını kullanmadan önce 100 TL harç ücreti ödenmesi gerekiyor.

16.06.2012 TARIHLI VE 28325 SAYILI RESMI GAZETE‘de yayınlanan “HARÇLAR KANUNU GENEL TEBLIĞI” ne göre artık yurtdışından getirilen IMEI numarası bulunan cihazların kullanılabilmesi için 100 TL harç tutarının vergi dairelerine ödenmesi gerekiyor.

Vergi dairesinden alınan 100TL harcın yatırıldığına dair belge ile abone kayıt merkezine başvurularak, cihazın kullanılabilmesi sağlanıyor. Durdurulan telefon kaydı da 19.06.2012 yani bugün itibari ile tekrar açıldı.

Karar sadece 100 TL ek harç ücreti alınması ile ilgili, Pasaport üzerinde 2 senelik sürede 1 adet cihaz kayıt edebilme hakkı hala devam ediyor.

Yorum yapın