Artvin’de Gizli Saklı Bir Güzellik: Deliklikaya Şelalesi

‘Bir kayada değirmen taşı gibi bir oyuk açıp, dereyi de ucundan tutup deliğe akıtmış birkaç uzaylı geçmiş buralardan‘ diye anlatabilir Artvin Deliklikaya Şelalesi‘ni fantastik hikayeleri sevenler. Çünkü bilimsel bir oluşum hikayesinden çok daha heyecan vericidir fantastik masallar. Hatta bazen görüntü anlatır kendini, öyle yüzyıllar, milyon yıllar öncesine gidip akan suların kayaları zamanla aşındırıp 4 metre yarıçapında bir delik açtığını bilmesen de olur. O deliğin tam altında durup akan suyun naif debisine kapılmak iyi gelir, bir cennet gördüm der sevinirsin. İşte bu bahsedilen yerin adı da Artvin‘in Murgul ilçesinin Başköy Köyü’ndeki Deliklikaya Şelalesi‘nden başka bir yer değildir.

Ağaçlık bir alanın kuytuluğunda gizlenmiş Deliklikaya Şelalesi‘ni gördüğünüzde doğal bir oluşum olan şekline şemaline şaşırmadan edemiyorsunuz. Çünkü koca delikli bir kaya kütlesi ve deliği yol belleyen bir masal şelalesi var ortada… 7 metre yükseklikten akan suyun hızı mevsime göre değişiyor. Şelalenin suyunun delikten içeriye ufak bir gölete dökülmesi ise otur karşısına yap bir tablo dedirtecek kadar etkiliyor.

Deliklikaya Şelalesi‘nin göletinde yüzebiliyor musunuz? Gördüğümüz kadarıyla girme diyen yok, bu yüzden evet! Bildiğiniz gördüğünüz şelalelerden farklı bir formatta olan bu şelalenin bir benzeri de ABD’de varmış. Orada nasıl koruyorlar bilemiyoruz ama ülkemizde kadir kıymet bilmemenin kanıtı şelalenin göletine atılmış içki şişeleriydi. ‘Suya yazık değil mi‘ diye ağaçlara post-it yapıştırasımız geldi.

Deliklikaya Şelalesi‘ni haritanızın Artvin rotasına gizli cennet olarak işaretleyebilirsiniz. Etrafta bir tesis bulunmadığından isterseniz termos çayınızı da beraberinizde götürebilirsiniz. Nasıl ki Kapadokya’nın görsellerinden tanıdığınız Üç Güzeller peri bacalarının memleket tanıtımında yeri ayrı, Artvin için de burası işte öyle… Deliklikaya Şelalesi‘yle Artvin‘i keşfedip gelecek fotoğraf müptelası Japon akını bizce yakındır…

Yorum yapın