Aruba Nerede? Coğrafi Özellikleri Nelerdir?

Tatil denildiğinde, akla hemen yaz mevsimi, deniz ve plajdan oluşan ayrılmaz üçlü akla gelir. Eğer tatil yurtdışında olacaksa hemen herkesin aklında tropikal bir ada hayali vardır. Palmiye ağaları arasında kurulmuş bir hamakta sallanırken tropikal meyvelerden oluşan bir içecekle denizin, bembeyaz kumsalın ve güneşin tadını çıkarabilmek bu hayalin olmazsa olmazıdır.

İşte bu hayalin gerçeğe dönüşebildiği ender yerlerden biri de Aruba adasıdır. burada en çok sorulan soru ise Aruba nerde? Sorusudur.

En Mutlu İnsanların Ülkesi

Aruba nerde? Atlas Okyanusu’nun batısında, Güney Karayip Denizi’nde yer alan ve Lesser Antilleri adı verilen takımadaların sonunda yer alan bir ada ülkesidir. Venezuela’nın kuzeyinde yer alan adadan güneşli bir günde Venezuela’yı görmek mümkündür.

Coğrafi Özellikleri

Aruba adası; 33 km uzunluğunda, 9 km genişliğinde ve yaklaşık olarak 193 kilometre karelik bir yüzölçümüne sahiptir. Ada, ünlü tepeleri ve plajlarıyla çevrilidir. Oldukça düşük rakımlı olan adanın etrafında mercan resifleri ve kireç taşlarından oluşmuş kayaçlar bulunur.

Aruba İklimi

Tropikal iklim etkisinde olmasının yanı sıra kasırga kuşağının dışında yer alması nedeniyle nadiren yağmur alan kurak bir iklime sahiptir. Bu kuraklık geniş bitki örtüsünün oluşmasına izin vermez ancak kuzeydoğudan gelen rüzgarlar serinlik vererek bu kuraklığı dengeler. Yıllık ortalama sıcaklığı 27-28 derece arasında değişen adada, yağış miktarı düşük ve değişken olup bitki örtüsü kaktüs, çalı ve ağaçlardan oluşur.

Aruba Tarihi

Aruba nerde? En çok sorulan soruların başında gelir. İlk olarak Arawak Kızılderili’lerinin ev sahipliği yaptığı ada; 1499 da İspanya tarafından ele geçirildi. Bu yıllarda daha çok korsanlık ve kaçakçılık merkezi halindeydi. Daha sonra 1636’da Hollanda tarafından işgal edildi ve Hollanda Antilleri’nin bir parçası haline geldi, Bir dönem İngilizlerin eline geçse de 1816’da tekrar Hollanda egemenliğine girdi. 1986 yılında özerk hale gelen ülke halen Hollanda Krallığı’na bağlı durumdadır. Başkenti Oranjestad olan ülkenin nüfusu 104 bin kişidir ve para birimi olarak Aruba Florini’ni kullanmaktadır.

Adada Hangi Diller Konuşulur?

Adada Felemenkçe resmi dil olarak kullanılmaktadır. Adanın tarihi nedeniyle karışık olan etnik nüfusu aynı zamanda pek çok dilin de konuşulmasına olanak tanır. İngilizce ve İspanyolca da konuşulan adada kullanılan diller genellikle İspanyolca ve Portekizce’den etkilenmiştir. Ayrıca adada Papiamentu denilen yerel bir dil de konuşulmaktadır.

Nasıl Gidilir?

Aruba nerde? Diye soranlar için nasıl gidilir? Sorusu da önemlidir. Öncelikle bu ülkeye giriş için Karayip Vizesi’ne ihtiyaç duyulur. Türkiye’den direk bir ulaşım imkanı bulunmayan adaya Avrupa’nın bazı şehirlerinden uçakla gidilebilmektedir. Adada uluslararası bir havalimanı bulunur. Ayrıca ülkeye seyir gemileri de uğramaktadır.

Hangi Tarihler Arasında Gidilmelidir?

Ülke iklim olarak sakin ve ortalama 28 derecelik sıcaklığa sahip olduğundan yılın her zamanı tatil için uygundur. Nadir olarak yağış almasına rağmen bazı tarihlerde yoğun yağışlara da denk gelmek olasıdır. Bunun dışında sıcak havaya uygun kıyafetler seyahat için en doğru seçim olacaktır.

Nerede Konaklanır?

Ülkede, hemen her bütçeye uygun konaklama imkanı mevcuttur. Ada turizm merkezi olduğundan pek çok otel bulunur ve bu oteller oldukça kaliteli ve temizdir.

Aruba’da Ne Yapılmalı?

Aruba; bir tatil adasıdır ve muhteşem plajlara sahiptir. Karayipler’deki diğer adalardan daha fazla güneşli günler bu adada görülür. (Koruyucu güneş kremleri bu açıdan önemlidir) Ada çok ünlü plajlara sahiptir ve Eagle Beach, bunlar arasında Karayipler’in en güzel plajlarından biridir. Muhteşem güzellikteki mercan resiflerinin arasında şnorkelle dalış yapabilir, tropik deniz canlılarını görebilirsiniz. Ayrıca güler yüzlü ve misafirperver halkı ile yerel mutfağı deneyebilir, muhteşem günbatımları, festival ve karnavallarla vakit geçirebilirsiniz.

Yorum yapın