Asgari Ücret İle Çalışan Kişi Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Kredi bankaların belirli bir faiz oranında kişilere maddi anlamda destek sağladığı bir hizmettir. Bazı durumlarda farklı amaçlar için kredi çekmek mümkündür. Kredi çekebilmek için ise belirli bir miktarda gelirin olması şarttır. Bankalar bu konuda kişilere kredi sağlarken onların gelir durumlarını göz önünde bulundurarak, kredi miktarını belirlerler. Taşıt veya ev kredisi çekmek isteyebilir, geliriniz ise asgari ücret olabilir. Eğer sizde asgari ücreti ile çalışan kişilerin ne kadar kredi çekebileceğiniz merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz.

Bankaların uygulamış oldukları gelir durumuna göre kredi miktarını belirleme işlemi hem bankanın kendini garantiye almasını sağlar hem de kişinin gelirinden daha yüksek olan bir kredi borcu altına girmesini engeller. Bu nedenle de kredi miktarı ile gelir miktarı dengelenir. Bankaların asgari ücret alan kişilere sağlamış oldukları kredi miktarı maalesef ki çok yüksek meblağlarda değildir ve sınırlıdır. Fakat bazı bankaların bu kişilere sağlamış olduğu inisiyatifler bulunur. Bunlar;

  • Banka işverenden alınacak olan ilave gelir yazısını değerlendirmeye alabilir
  • Size ait bir eviniz veya işyeriniz var ise buraların kirası da gelir sayılarak gelir durumunuza yansımaktadır.

Asgari Ücretle Çalışan Kişinin Kredi Çekme Oranları

Asgari ücret her sene belirli oranda artış göstermektedir. Kredi çekmek isteyen kişinin o sene içerisinde belirli olan asgari ücret tutarının aylık gelirinin %60’lık kısmına kadar kredi çekebilmesi mümkündür. Bankalar bu kişinin kredi kullanımını bu şekilde sınırlandırarak, kişinin de aylık olarak ödemesini zorlanmadan yapmasını sağlarlar.

Bankadan bankaya bu kredi dağılımları farklılık gösterebilir. Fakat net olarak hemen hemen tüm bankalar asgari ücretle çalışan kişiler %40 ila %60 oranlarında bir kredi miktarı tanırlar. Eğer ev almak istiyor ve asgari ücretiniz olduğundan dolayı bankanın size verdiği kredi miktarı yetersiz geliyor ise alacağınız evi de bankanıza gelir miktarı olarak gösterebilirsiniz. Fakat bankanız bu evi ipotekli olarak göstereceği için, borcunuzu ödeyemezsiniz bankanız evinizi satabilir. Bu nedenle garanti olarak size aylık gelir sağlayan bir gayrimenkulü kendinize gelir olarak göstermelisiniz.

Yorum yapın