Aşırı Kilo Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Ülkemizde büyük sorun olmaya başlayan obezite giderek yaygınlaşmaya başladı yani fazla kilolar çeşitli sağlık sorunlarının da habercisi ve hastalıklara adeta açık davetiye göndermektedir.

Dikkatsiz beslenme sonucu aşırı kilo alma ve egzersiz yapılmaması hareketsiz bir yaşam kilo almanın başlıca nedenlerinden olduğunu bilmeyen yoktur sanırım.

Metobolizmanın yavaş çalışması vücudun yağlanmasına neden olarak ortaya yağlanma çıkararak kilo sorunu çıkarmakta yani ortadaki tek sorun aşırı kilo ve sonucunda ortaya çıkan hastalıklar.

Fazla Kilo Hangi Hastalıklara Yol Açmaktadır?

Aşırı kilo şişmanlığa yol açarak vücudun dengesini bozmaktadır. Vücuttaki sistemlerin dengesinin bozulması yaşam kalitesini düşürür. Çevrenizde de görmüşsünüzdür şişman kişilerin çoğunda şeker hastalığı vardır değil mi evet şişmanlık kendi başına bir hastalıktır.

Şeker hastalığı genelde şişman kişilerde ortaya çıkar sadece şeker hastalığı olsa daha bir çok sağlık sorunu ortaya çıkarmaktadır. En basiti göbek fıtığı ve fıtık hastalıkları bildiğiniz gibi fıtık karın içindeki zarın yırtılmasıyla ortaya çıkmaktadır yani fazla kilo karın zarının yırtılmasına neden olarak fıtık hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Aşırı kilo ciddi hastalıklara yol açmaktadır bilinen hastalıklar ise kolestrol, anemi, kalp ve damar hastalıkları, kas hastalıkları, meme, kalın bağırsak, rahim, yemek borusu, böbrek, pankreas, tansiyon, solunum, endokrin, deri, prostat, yumurtalık kanseri, piskolojik, karaciğer ve diğer iç organ yağlanmaları ve kanser hastalıklarına yol açmaktadır.

Şişmanlığın hangi hastalıklara yol açtığını öğrenmiş olduk artık toplumumuz bilinçlenmeli düzenli beslenme ve egzersiz yapmaya dikkat etmelidir.

Hastalıklara yakalanmadan tedbir almak çok zor değil yediğimize içtiğimize dikkat edeceğiz ağır yemeklerden uzak durup hafif yiyecekler tercih edeceğiz ayrıca hazır satılan gıdalardan uzak durarak sağlığımızı koruyacağız yoksa toplum olarak obez bir halk olabiliriz.

Yorum yapın