Aşırı Şeker Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Şeker, bilindiği üzere sağlık açsından oldukça zararlı bir gıdadır. Şeker de diğer bütün besinler gibi insan vücudu için gerektiği kadar alınması hayati önem taşıyan bir besin kaynağıdır. Bunun yanında birçok hastalığı tetikleyen şekerin fazla tüketimi insan sağlığı için, vücut görüntüsü için istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Aşırı şeker tüketimi çocuklarda diş eti sağlığının bozulmasına, dişlerin dökülmesine, aşırı kiloya hatta çok küçük yaşta olmalarına rağmen şeker hastalığına sebep olabilir.

Şekerin Vücut İçin Olumsuz Etkileri

Şeker doğrudan ya da dolaylı olarak tükettiğimiz hemen hemen her şeyin içinde özünde mevcut. Günümüz koşullarında zamanın az olması, sürekli çalışmak, yoğun tempo gibi birçok sebepten kaynaklı olarak beslenme düzenini değişmiş hazır paketli gıdalara olan talep artmıştır. Bu gıdalar bisküvi, tost, hamburger ve bunun gibi akla gelebilecek gıdalardır.

Bu gıdaların tamamında şeker mevcuttur ve insan sağlığı için sorun teşkil eden işlenmiş şeker bulunmaktadır. Şeker hangi yaş grubunda olursa olsun aşırı tüketildiğinde insanlar için oldukça fazla zarar verme potansiyeline sahiptir. Örneğin fazla şekerli ürünlerin tüketimi aşırı kilolara yol açtığı gibi kalp, damar rahatsızlıklarına, şeker hastalığına sebep olur.

Şekerin Vücuda Nasıl Girdiğini Biliyor Muydunuz?

Çoğu kişi doğrudan şeker tüketmediği zaman kendisini şekersiz bir yaşam sürüyor sanıyor. Toplum olarak hangi besinlerin şeker içerdiği konusunda bile yeterli bilgiye sahip olmadığımız için bazı tükettiğimiz gıdaların ne kadar fazla şeker içerdiğini tahmin bile edemiyoruz. Örneği pirinç, ekmek gibi gıdalarda bulunan şeker oranından ülke nüfusunun yarından fazlasının haberi bile yoktur. Çayını, kahvesini şekersiz içtiği, çikolata yemediği için kendisini şeker kullanmıyor sanıyor.

Oysaki birçok gıdada ve meyvede ya da bakliyatta fazlasıyla şeker bulunmaktadır. Şeker tüketimi aşırı kiloların yanında obezite gibi kalıtsal hastalıklara da sebep olur. Kişilerin şeker hastası olması demek hayat standartlarının oldukça düşmesi yaşam kalitelerinin azalması anlamına gelir.

Bu sebeplerden dolayı yaşımız ne olursa olsun yediklerimize, içtiklerimize dikkat etmeli, vücudumuza doğrudan ya da dolaylı yolla almış olduğumuz şekerin oranını oldukça fazla dikkat etmek gerekiyor. Şeker her ne kadar insan vücudu için gereken bir besin olsa da aşırı şeker tüketimi sağlık açısından telafi edilemeyecek sorunlara yol açar.

Yorum yapın