Aşırı Terleme Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Aşırı Terleme Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? Aşırı terleme problemi pek çok kişide görülen hastalıklardan biridir. Bu durum bir hastalık belirtisi olabildiği gibi başka hastalıkların da ortaya çıkması anlamına geliyor. Daha çok havaların ısınması ile birlikte ortaya çıkan sorunlardan biridir. Tedavi edilebilir bir durum olmasına karşın pek çok kişi tedavi olmak istemiyor. Günlük hayatı çok sıkıntıya sokan aşırı terlemeler olduğu zaman bir hastalığa yakalanmış olma ihtimaliniz mümkündür.

Aşırı terleme olayında özellikle avuç içi ve saç dipleri sürekli olarak nemli ve ıslak ise bir hastalık ile karşı olma ihtimaliniz çok yüksek olur. Kişisel bakımlar düzenli yapılmadığında ya da hijyene önem verilmediği zaman ortaya çıkan bu problem aynı zamanda bir hastalığın belirtisi olarak da kendini gösterebilir. Son zamanlarda ülkemizde ve dünyada çok fazla görülen problemlerden biridir. Fakat ciddiye alınmayan bir problem olmasından dolayı altında yatan hastalıklar çok geç ortaya çıkıyor. Pek çok tedavi yöntemi mümkün olduğu için mutlaka bunlardan birini tercih etmek gerekir.

Aşırı Terleme Nedenleri?

Pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkan aşırı ve sürekli terleme daha çok iç hastalıklardan kaynaklı olarak kendini gösterir. Bir hastalığın belirtisi olarak da meydana geliyor. Belirli bir miktara kadar terleme vücut için ihtiyaç duyulan şeylerden biridir. Fakat aşırı terleme söz konusu olduğundan ter bezlerinde ya da vücudun herhangi bir yerinde bir problem olduğu anlamına geliyor. Isı düzenlenmesi işine yarayan ter bezleri normal çalışma standardından daha fazla çalışırsa aşırı ve sürekli terleme söz konusu olur.

Aşırı ve sürekli terlemenin diğer bir sebebi kişi bakım ve hijyene gerekli özenin gösterilmemesinden neden kaynaklı oluyor. Bu problem Daha çok sıcakkanlı kişilerde görülür. Aynı zamanda karşımıza en çok çıktığı mevsim yaz ayları oluyor. Avuç içlerinizde ya da saç diplerinize sürekli bir nem hissediyorsanız mutlaka bir hekime başvurun.

Terleme Vücut İçin Gerekli Midir?

Vücut için en gerekli şeylerden biri terleme oluyor. Ter ile birlikte vücutta bulunan toksin maddeler ve fazla tuz vücut dışarısına atılmış oluyor. Bu sebeple terleme vücudun en büyük gereksinimlerinden biridir. Bazı kişilerde fonksiyonel işlevde bozukluk oluştuğu zaman ter bezleri gerektiği kadar çalışmıyor ya da gerektiğinden fazla çalışıyor. Gerektiğinden fazla çalıştığı durumlarda aşırı terleme söz konusu oluyor. Aşırı terleme vücut için istenen durumlardan biri değildir.

Vücut metrekaresinde dakikada 1 mililitre den fazla terleme söz konusu olur ise vücut normal çalışma standartlarına uygun çalışmıyor anlamına gelir. Bu durum aşırı terlemenin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu problem ergenlik döneminde ortaya çıkıp tedavi edilmez ise bütün hayatı boyunca devam eder. Özellikle heyecan ve stres durumlarında en çok ön plana çıkan durumlardan biridir.

Aşırı Terlemenin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aşırı terlemenin tedavisi Sebebine bağlı olarak değişiklik gösterir. 84 yıllık bir geçmişe sahip olan klips metodu vücuda küçük kesikler açarak kamera sistemi ile sorun bulunmaya çalışılır. Daha sonra bu sorun tedavisine başlanır. En çok kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Aşırı terleme problemi ile karşı karşıya kalan kişiler bu tedaviden sonra bizde hava durumu ile karşılaşmaz.

Kişisel bakım kaynaklı problem yaşayan kişilerde hijyen ve temizlik kurallarına dikkat ettiği takdirde bu sorundan kurtulmaları mümkün olur. Çok sıcak alanlarda zaman geçirmeyi odalarını sürekli havalandırmaları gerekir. Aynı zamanda bazı yiyecek ve içecekler aşırı terlemeyi tetikleyen gıdalardır. Bunları iyice öğrenim tüketmemek aşırı terlemeyi en aza indirir. Terlemenin en büyük sebeplerinden biri stres ve sıkıntı kaynaklı olduğu için hayatınızdan bu gibi olumsuz şeyleri çıkarmanız gerekir.

Yorum yapın