Assassins Creed Odyssey İncelemesi

Ubisoft, Assassin’s Creed Odyssey’i piyasaya sürmesiyle birlikte Assasin Creed serisine yeni bir boyut kazandırmıştır. Son zamanlarda çıkardığı vasat oyunlarla oyuncu kaybeden Ubisoft, bu oyunla birlikte eski başarılarını yakalamıştır. Bu oyunun diğer Assassin Creed oyunlarından farkı, oyunun başında oyun karakterini seçme özgürlüğüdür. Ubisoft bu oyunla birlikte oldukça yüksek satış rakamlarına ulaşmıştır.

Oyunun Hikâyesi

Oyunda, Sparta asıllı bir karakterin yaşamı anlatılmaktadır. Farklı nedenlerden dolayı evinden uzakta yaşamını sürdürmüş olan karakterin hayatı, oyuncunun tercihleriyle şekilleniyor. Oyuna başlarken Alexios ve Kassandra karakterleri seçime sunuluyor. Oyuncunun tercihine göre oyun hikâyesi değişiyor. Ancak oyunun hikâyesi ilerledikçe bu iki ana karakter birleşiyor. Assassin’s Creed Odssey, oyunculara oldukça büyük bir harita ve eşsiz bir görsellik sunuyor.

Altın ve bitki toplamak için bu açık dünya haritası defalarca gezilebiliyor. Oyunun bir diğer özelliği de oldukça çeşitli görev yelpazesine sahip olmasıdır. Ana görevlerin yanı sıra pek çok yan görev ile oyuncuların beğenisini toplamıştır. Oyunda yer alan diyalog sistemi sayesinde, yapılan görevler sonucunda elde edilen ödüller değiştirilebiliyor.

Hatta oyun başlarında hangi tarafın seçileceği de bu diyalog sistemi sayesinde belirleniyor. Fakat bu sistem sayesinde alınan kararlar daha sonra oyunun kaderini etkiliyor. Oyunun bir başka farklı özelliği ise, yanlış bir davranışta bulunduğunuzda ana karakteri öldürmek için suikastçıların tutulmasıdır.

Oyun Serisine Getirilen Yenilik: Yetenek Ağaçları

Oldukça başarılı bir sistem olan yetenek ağaçlarıyla oyuncunun oyun tarzına göre karakter yaratması amaçlanmıştır. Bu yetenek ağacı, Avcı, Savaşçı ve Suikastçı seçenekleriyle karşımıza çıkıyor. Avcı yetenekleri daha çok yaylı silah kullanımından oluşur.

Bu yetenekleri kullanmak için adrenalin barını doldurmak gerekir. Barları doldurmanın yolu düşman öldürmektir. Savaşçı yetenekte ise dövüş odaklı yetenekler yer alır. 300 Spartalı filminde yer alan ünlü tekme bu oyuna da uyarlanmıştır. Savaşçı yetenek ağacı geliştirilerek bu tekme kullanılabilir. Bir diğer yetenek ağacı suikastçı yetenek ağacıdır.

Bu yetenekte daha çok gizliliğe önem verilmiştir. Diğer Assassin Creed oyunlarında karakterin doğal özelliği olan önemli şeyleri tarayabilme yeteneği bu oyunda açılması gereken yetenekler arasında yer almıştır.

Yorum yapın