Atmosferik Ve Turbo Motor Arasındaki Farklar Nelerdir?

Genellikle kullanıcılar yeni araba alırlarken yakıt tüketimini hesaba katmaktadırlar ancak dikkat etmeleri gereken bir diğer konu ise aracınızın motorunun turbo mu yoksa atmosferik mi olması gerektiğidir. Araba sektörüne baktığımızda artık yeni üretilen araçlarda eskiye oranla atmosferik motorlara yer verilmediğini görmekteyiz. Bunun yerine turbo motorlara üretimde daha çok yer vermekteler. Tabi ki bu sebeple üretimleri turboya aktarmalarının ardında belirli sebepler bulunmaktadır. Bundaki en önemli faktör yakıt tüketimi ve emisyon olarak değerleri en ideal seviyeye düşürmek olmaktadır. Bu sebeple araçlar yakıt ve emisyon testlerinden rahatlık ile geçebilmektedirler.

Turbo Motor Nasıl Çalışmaktadır ?

Motorlu araçlara baktığımızda görüyoruz ki üretilen güç miktarı ile tork silindirin içine aktarılan yakıt ile doğru bir orantı olmaktadır. Tabi ki baktığımızda yakıt tek başına pek bir anlam ifade etmemektedir. Motorun yakıtı yakabilmesi için belirli bir hava akımına ihtiyacı vardır. Bu noktada ise bu kritik sorular ortaya çıkmaktadır.

Turbo motorun üzerine baktığımızda iki adet fan benzeri olan bir araç ortak şaftın üzerinde konumlanıyor. Bunlar ise biri egzoza bağlanan türbin iken diğeri motor girişine bağlanan hava filtresidir. Türbinler egzoz ile birlikte gelecek olan kirli havayı şaftın diğer bölmesinde bulunan hava pompasını döndürmeye yarıyor. Normal şartlarda atmosferden gelecek olan hava ile dönen pompa bu sayede desteklenerek daha fazla dönüş sağlamaktadır. Bu özellik sayesinde dahada fazla hava sıkıştırmaktadır. Bu sıkıştırılan yüksek basınlı olan hava emme manifoldunun ardından silindire gönderilmesi ile birlikte patlama sağlanmaktadır. Böylelikle yakıta karışan yüksek hava basıncı daha fazla bir güç çıkışına sebebiyet vermektedir.

Atmosferik Motor Nasıl Çalışmaktadır ?

Bu motor türevi yakıtın yanması için gerekli olan havayı direkt dışarıdan almaktadır. Turbo motorla kıyaslandığında basıncı arttıran ekstra bir sistem bulunmamaktadır. Bu sebeple güç çıkışı turboya göre daha kısıtlı kalmaktadır.

Bu dezavantajın önüne geçebilmek adına atmosferik motor daha fazla yer kaplayacak şekilde üretilmektedir. Bu sebeple bu motorlar daha fazla ağırlığa sahiptirler. Ancak turboya göre egzoz gazından yararlanmadığı için daha hızlı tepki verebilmektedir. Turbo motor ilk başlarda biraz gecikmeli çalışabilmektedir ve buna Turbo-Lag denilmektedir. Yeni model bazı spor arabalarda bu yüzden atmosferik motorlara yer veriliyor.

Turbo Motorun Avantajları Nelerdir ?

Genellikle hız ile özdeşleştiği için spor arabalarda görülen bu motorun bir çok avantajı mevcuttur.

  • Bu motora sahip arabalar doğal hava basıncı ile alınacak olan beygir gücünün daha çok üstüne çıkmaktadırlar.
  • Diğer motor türüne göre daha az yer kapladığından daha az yakıt tüketmektedir. Atmosferik motorda 6 silindir ile alınacak güç turbo motorda 4 silindir ile alınabilmekte ve yakıtta ise yüzde 20 oranında bir tasarruf sağlanmaktadır.
  • Daha az yakıt demek daha az emisyon demek olacağı için çevreci bir motor olduğu söylenebilir.
  • Atmosferik olan motorlara oranla daha az sesli çalışmaktadır.
  • Yüksek rakıma sahip olan bölgelerde daha iyi performans göstermektedirler.

Atmosferik Motor Avantajları Nelerdir ?

Ne kadar turbo motora göre dezavantajlı gözükürse gözüksün halen bu motorunda kendince avantajları mevcuttur.

  • Tamir ve bakım gerektirdiği durumlarda daha az masraf çıkartacaktır.
  • Geliştirme ve üretim bakımından düşük maliyete sahiptir.
  • Bir çok parçası birbirinden bağımsız olarak çalıştığı için kısmi olarak bakıldığında daha güvenli gözükmektedir.
  • Turbo motorlarda olan gecikme yaşanmayacağı için hızlı bir gaz tepkisi yaşanmaktadır.
  • Potansiyel olarak aşırı ısınma turbo motora oranla daha azdır.

Yorum yapın