Atom Enerji Kurumundan Açlığa Çare Önerisi

Uluslararası Atom Enerji Kurumu açlığa çare önerisi olarak Radyasyon ile gıda üretimine başlanabileceğini belirtti.

” kanser vs. gelebilir ama durum öyle değil. Bitkiler radyasyona maruz bırakılarak doğal genetik mutasyona uğramaları sağlanacak. Bu mutasyon sayesinde çok daha hızlı büyüyüp, zorlu iklim koşullarına, haşerelere ve hastalıklara karşı daha dayanıklı hale gelebilecekler.

“Mutasyon başlatma” adında ki bu teknik 80 yıl kadardır kullanılıyor. Açlığa çare önerisi kapsamında Uluslararası Atom Enerji Kurumu bu tekniğe daha fazla yatırım yapılmasını istiyor.

Bu teknik kullanılarak en son olarak Peruda arpa, Vietnam’da yüksek verimlilikli pirinç, Kenyada buğday, Batı Afrikada patates gibi bir bitki olan manyok bitkilerinin geliştirilmesi sağlanmıştır.

Peki zararlı mı ?

Henüz fazla zararı olmadığı belirtiliyor. Hatta Greenpeace uluslararası bilim ünitesinden Janet Cotter bu teknolojinin bitkilerin genetiğinin değiştirilmesinden daha iyi olduğunu söylüyor. Yani zararsız değil en azından genetik değiştirilmesinden daha iyi, daha az riske sahip.

Janet Cotter’in çok daha az riske sahip bir önerisi var. Bu da “İşaret yardımıyla seleksiyon”. Bu teknikle genlerde kayıtlı bilgiler, geleneksel tarım yöntemlerini geliştirmek amacıyla kullanılır.

Yorum yapın