Augustine Biyografisi

Afrika’nın kuzeyindeki Hippo’nun piskoposu St. Augustine, fikirleri sonsuza kadar Roma Katoliklerini ve Protestanları etkileyen bir teolog olan erken Hristiyan kilisesinin en büyük akıllarından biriydi .

Ancak Augustine, basit bir yol ile Hıristiyanlığa gelmedi. Erken yaşta, günümüzün popüler putperest felsefeleri ve kültlerinde gerçeği araştırmaya başladı. Genç yaşantısı ahlaksızlık yüzünden de yaralandı.

Augustine, 354 yılında Thagaste’de, şu anda Cezayir’de bulunan Numidia’nın kuzey Afrika bölgesinde doğdu. Babası Patricius, oğlunun iyi eğitim alabilmesi için çalışıp kurtardığı putperest bir adamdı. Annesi Monica, oğlu için sürekli dua eden kararlı bir Hıristiyandı. Şehirdeki temel bir eğitimden sonra Augustine, klasik edebiyat eğitimine başladı ve daha sonra Romanianus adında bir hayırseverci tarafından desteklenen retorik eğitimi için Kartaca’ya gitti. Kötü şirket kötü davranışa yol açtı. Augustine bir metresi aldı ve AD 390’da ölen bir oğlu Adeodatus’yı doğurdu.

Açlıktan ötürü bilgelik için Augustine Manichean oldu. İranlı filozof Mani (MS 216-274) tarafından kurulan maniceşim ikiliği öğretti, iyiyle kötülük arasında katı bir ayrımdı. Sonunda Augustine, Milano, İtalya’nın piskoposu Ambrose tarafından vaftiz edildiği 387’de gerçekleşti. Augustine, Thagaste’in doğduğu yere döndü, bir rahip görevlendirildi ve birkaç yıl sonra Hippo şehrinin piskoposu yapıldı.

Augustine’in en tanınmış iki eseri İtiraflar ve Tanrı Kentidir . İtirafları onun hikayesini anlatıyor cinsel ahlaksızlığın ve ruhu için annesinin amansız endişe anlatıyordu. O, Mesih’e duyduğu sevgiyi şöyle özetler: “Bu yüzden kendimde perişan olmaya son vereceğim ve size mutluluk bulabilirim.” Augustine’nin hayatının sonlarına doğru yazılan Tanrı Kenti kısmen Roma İmparatorluğu’nda Hıristiyanlığın savunmasıydı . İmparator Theodosius 390 yılında trinitarian Hıristiyanlığı imparatorluğun resmi dini yapmıştı.

Yirmi yıl sonra Alaric liderliğindeki barbar Vizigotlar Roma’yı görevden aldı . Birçok Romalı, antik Roma tanrılarının dönmesinin yenilgisine neden olduğunu iddia ederek Hıristiyanlığı suçladı. Kalanı Tanrıkent’in dünyevi ve göksel şehirler tezat oluşturuyor. Hippo’nun piskoposluğunda St. Augustine hem kadınlar hem erkekler için manastırlar kurdu . Ayrıca, keşişler ve rahibelerin davranışları için bir kural veya talimat yazdı. 1244’e kadar, bir rahip ve mümin grupların İtalya’da bir araya gelmesi ve bu kuralla St. Augustine Siparişinin kurulması yasak değildi. 270 yıl sonra, bir Augustinian keşiş, ayrıca Augustine gibi bir İncil akademisyeni , Roma Katolik kilisesinin birçok politikasına ve öğretisine isyan etti . Adı Martin Luther’dı ve Protestan Reformasyonunda önemli bir kişi oldu.

Yorum yapın