“Avengers-Sonsuz Savaş” Çikti!

120 sayfa renkli ve hardcover ciltli olarak satışa çıkan bu çizgi roman satışa çıkmadan önce yapılan duyuruda yazan bir cümle çizgi roman severlerin dikkatini çekmişti: “tüm dünyayla birlikte aynı gün Türkiye’de de yayınlanan”. Bunun üzerine Marmara Çizgi’nin editörü ve çevirmeni İlke Keskin ile iletişime geçip, merak edilenleri sordum. İlke de her zaman olduğu gibi tüm detayları ile soruları cevapladı.

İşte online röportajımız:

– Bu hafta satışa çıkan Avengers macerası “Sonsuz Savaş”ın tanıtımlarında “tüm dünyayla birlikte aynı gün Türkiye’de de yayınlanan” yazıyordu. Bu ülkemizde bir çizgi roman için daha önce olmuş muydu?

İK: Bazı romanlar için bu uygulama yapılmış olsa da benim bildiğim kadarıyla böyle bir uyguluma çizgi roman için Türkiye’de hiç yapılmamıştı.

– “Sonsuz Savaş”ın hazırlık süreci nasıl geçti?

İK: Sonsuz Savaş’ın hazırlık sürece diğer çizgi romanların hazırlık süreceinden pek de farklı geçmedi aslında. Dağıtım tarihinden bir hafta önce baskıyı hazır ettik ve gerektiği günde dağıttık. Tek fark görsellerin hiçbir şekilde internete düşmemesi için yayınevi içi paylaşımlarda çok daha güvenli yollar izlememiz oldu. Zaten bizimle yapılan anlaşma çizgi romanın tam olarak 2 Ekim sabah raflara çıkmasıydı. Bir gün önce veya sonra çıkaracak olsaydık büyük cezalar öderdik. Unuttum. Bir de anlaşmada cildin Hard Cover olması zorunluluğu vardı. Biz de ilk Hard Cover çizgi romanımızı basmış olduk.

Açıkçası bence tüm dünyayla aynı anda piyasaya sürülmesi çok güzel bir uygulama. Zaten yazar Warren Ellis ve çizer Mike McKone çizgi roman piyasasında oldukça tanınan kişiler. Marvel’ın Türkiye için bizi seçmesinden çok memnunuz.

– “Sonsuz Savaş”ı okumak için Avengers evrenine ne kadar hakim olmak gerekiyor?

İK: Bu cildi okumanız için hiçbir şey bilmenize gerek yok. Filmdeki karakterlerin olduğu 120 sayfalık bir tam macerayla karşı karşıyayız. Maceranın geçtiği zamanın ötesine veya öncesine herhangi bir etkisi yok burada olanların. Daha çok Avengers’la film vasıtasıyla tanışmış okurlara yönelik yapılmış bir cilt diyebiliriz.

– “tüm dünyayla birlikte aynı gün Türkiye’de de yayınlanan” uygulaması yine karşımıza çıkabilir mi?

İK: Marvel bu uygulamanın devamını getirecek. Şu an için 2014’ün ilk çeyreğinde görünen bir Örümcek Adam cildi var. Ama elimizde ne yazık ki daha detaylı bir bilgi yok.

Yorum yapın