Ayağa Kalkınca Baş Dönmesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Ayağa ani kalkışlarda baş dönmesi ve tansiyon düşmesi sorunu ile karşılaşan kişilerin iler ki zamanlarda bunama riskinin daha sık görülen kişiler olduğunu biliyor musunuz? Bilmiyorsanız bu haberi dikkatlice okumanızı öneriyoruz.

Plos Medicine dergisinde çıkan habere göre baş dönmesi ve tansiyon düşüklüğü erken bunama sebebi olduğu Hollanda da bulunan Erasmus Tıp Merkezindeki bilim adamlarının yapmış olduğu bir araştırmada ortaya çıkmıştır. Araştırma yaklaşık 15 yıl sürmüş ve 6 bin kişi üzerinde yapılmıştır. Bildiğiniz gibi tezler çok uzun yıllarda hazırlanır bu tez 15 yıl sürmüş ve bilim adamları tarafından yapılmış eğer sizde de ani ayağa kalkışlarda baş dönmesi ve tansiyon düşüklüğü gibi sorunlar varsa doktora başvurmanızda fayda var.

Ayağa Kalkınca Başım Dönüyor?

Bunamaya neden olan ani kalkışlarda baş dönmesi ve tansiyon düşüklüğü neden ortaya çıkar? evet beyine kanın az ulaşması beyindeki hücrelere hasar vermektedir bu nedenle de ortay bunama çıkmaktadır.

Tıp dilinde postüral hipotansiyon olarak bilinen baş dönmesinin nedeni beyindeki hücrelerin kan dolaşımın zayıf olması sonucu hasar görmesinden ortaya çıktığını anlamış olduk. Fakat bu demek değil ki her ayağa kalktığında başı dönen kişilerin erken bunayacağı ama araştırmalar 15 yıl boyunca yapılmış 6 bin kişi üzerinde test edilmiş bence önemli zaten uzmanlarda baş dönmesi ve tansiyon düşüklüğünün tek başına ortaya çıkmadığını sık sık bu durumla karşılaşanların doktora başvurması gerektiğini belirtmekteler.

Bende de ani ayağa kalkışlarda baş dönmesi ya da tansiyon düşüklüğü ortaya çıkıyor diyorsanız o zaman doktora giderek altında yatan nedenin bulunması yönünde ilk adımınızı atabilirsiniz. Aman bir şey olmaz diyorsanız iler ki yaşlarda bunama riski taşıyabilirsiniz.

Yorum yapın