Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Ayaklarınız için nasırlı bölgeleri temizlemek için özel cildi yumuşatan köpükler kullanılır. Bu ayak bakımı kremleri banyodan önce ayağımıza sıkıp bir 5 dakika kadar bekletebilirsiniz. Beklerken ciltteki kalınlaşmış deri tabakasını yumuşattığı için alttaki sağlıklı dokuya zarar vermez. Ardından törpü ile temizlik yapabilirsiniz, böylece sadece temizlenmesi gereken ölü deri tabakası gidecek ve kalması gereken vücudun koruyucu tabakası kalacaktır.

Tırnak bakımı yapmak için ise tırnaklarınızı koruyucu yağlardan kullanmalısınız. Bazen tırnaklar sertleşir, bunu yumuşatmak için özel yumuşatıcı yağlar vardır. Kat kat açılan sararan ve rengi değişen tırnaklar için özel tırnağı canlandırıcı ve kuvvetlendirici yağlardan tercih edilmelidir. Fazla ayakta kalan kişiler için bu tırnakların yumuşaması ve ayak bakımı yapılması çok önemlidir. Fazla terleme ile ayakların altında nasırlar oluşabilir, bu ayak bakım kremleri bu nasırların oluşmasını engeller.

Bir çok ayakta kalan kişiler çok yürüyen kişiler için daha yoğun nemlendirici kremler tavsiye edilir. Cildi derin olarak nemlendirilmesi gerekir. Eğer yağlı kremlerden hoşlanmıyorsanız bunların yerine özel losyonlar da kullanabilirsiniz fakat önemli olan ayak için özel üretilmiş kremleri ve bakım ürünlerini kullanmak çünkü ayak bakımı cildiniz ile vücudunuzun genelindeki cilt yapısı birbirinden farklı olduğu için ayak için üretilen özel kremler ayak kokusu ve ayağın aşırı terlemesi gibi problemleri de yok eder.

Yorum yapın