Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Ayak Kokusu Nasıl Geçer? Ayak kokusu bir çok nedene bağlı olarak oluşabilecek en sık rastlanan sorundur. Ayak kokusunun başlıca sebeplerinden bir tanesi ayakların gün içerisinde hava almaması ve terlemesi sonucu oluşur. Bu terin ayaklarda kuruması ve çoraplarda hapsolması sonucunda kokular meydana gelir. Ayakların terleme sonucu bazı bakterileri üretmesi ve barındırması sonucunda koku meydana gelir. Peki bu ayak kokusu nasıl geçer nasıl önleyebiliriz bu sorunun cevabı yapılabilir ve kolaydır.

Bakteri oluşmasından dolayı meydana gelmesi diye belirtiğimiz cümle sizi korkutmasın. Bakteriler insanların vücutlarında hem iç hem de dışında her zaman bulunur. Çok fazla terleyen bir yapınız var ise bu ter ile üreyen ve çoğalan bakterileri daha çok üretebilirsiniz. Yani bu demek oluyor ki ayak kokusunu önlemek için ilk olarak bu bakterilerin üremesi ve barınması için gerekli olan ortamı ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Peki bu durum için neler yapabilirsiniz ?

Ayak Kokusunu Çözümü İçin İlk Şart Ayakkabı ve Çorap Seçiminizdir

Teri barındırmayan çoraplara yönelebilirsiniz. Piyasa da ayakları çok terleyen insanlar için dikişsiz bambu çoraplar üretilmektedir. Bunları tercih edebilirsiniz. Yada ayakkabınızı hava almayan kalın tabanlı kalın kenarlı ayakkabılar yerine hava alan bez ayakkabılar tercih edebilirsiniz. Çorap alırken mümkünse üzerindeki şeyleri okuyun polyester ve naylondan üretilen ikinci sınıf çoraplardan uzak durun. Etiketleri üzerinde çoraplarda ne kadar polyester ve naylon olduğunu görmeniz mümkündür. Pamuklu çorapları tercih edebilirsiniz. Pamuğun yapısından dolayı hava alması mümkündür. Hem cildinize iyi gelecektir hem de gün içerisinde teri dışarı atmada kullanabilirsiniz.

Ayak kokusu nasıl geçer diye düşünürken ilk iş kullandığınız ayakkabıya dikkat etmeniz gerekmektedir. Herkes sandalet ile işe gidemiyor. Mümkün mertebe de sentetik malzemelerden yapılmış ayakkabılar yerine deri yada deri malzemeleriyle üretilmiş ayakkabıları tercih etmelisiniz. Eve geldiğinizde ise mümkün olduğunca ayakkabılarınızı ve ayaklarınızı havalandırın. Ayakkabılarınızı balkona yada cam önüne koyarak hava almasını sağlayabilirsiniz.

Ayaklarınız haddinden fazla terliyorsa ayak kokusu nasıl geçer değil de neden bu kadar terliyorum diye düşünebilirsiniz. Böyle bir durumda mümkünse bir doktor yada uzmandan destek almanız daha iyi olacaktır.

Yorum yapın