Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Görsel olarak sevdiğimiz ve tarzımızı tamamlayan bu ayakkabılar bazen ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bunun için ayaklarımıza ve onların sağlığına uygun ayakkabı seçimine özen gösterilmelidir. Aksi takdirde, ayakta dururken burkulmalardan kronik ağrıya kadar birçok ciddi problemle sık sık karşılaşıyoruz.

Renk ve model seçmeden önce ayakkabının rahatlığına ve kalitesine dikkat etmelisiniz. Ayrıca ayakkabı alışverişi yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

1- Ayakkabının Tabanı Çok Kalın, Çok Esnek Veya Çok İnce İse Ayağın Bağ Ve Eklemlerine Aşırı Baskı Yaparak Ağrıya Neden Olur

Ayrıca ayaklarınızın nefes almasını sağlayan malzemeler cildinizin sağlığını koruyacağı gibi nasır, ayak tırnakları batması ve mantar gibi hastalıkların oluşumunu da engelleyecektir.

2- Ayakkabı Alırken Daima Dik Durmaya Çalışın

Çünkü ayakta durduğunuzda, vücudunuzun ayaklarınızın üzerindeki ağırlığı nedeniyle ayaklarınız uzar ve genişler. Ayrıca iki ayağın uzunluğu ve genişliği aynı olmadığından her iki ayakkabının da aynı şekilde denenmesi gerekir.

3- Ayağınızın En Uzun Parmağı İle Ayakkabınız Arasında Yarım Santimetre Olduğundan Emin Olunuz

Büyük veya dar ayakkabılar giymek, ayağınızın anatomik yapısını bozacak ve çabuk deforme olmasına neden olacaktır.

4- İnce ve Yüksek Topuklu Ayakkabılarda Ayak Bileği Burkulma Olasılığı Yüksektir

Ayak bileği burkulmalarını önlemek için ideal topuk yüksekliği 2,5 cm’yi geçmemelidir.

5- Ayakkabı Alışverişi Yaparken Akşam Saatini Tercih Etmekte Fayda Var

Gün içinde üzerlerindeki stres nedeniyle bacaklar şişer ve genişler. O halde akşam alacağınız ayakkabılar rahatsa işte aradığınız rahat ayakkabılar.

6- Son Olarak, Yaşlandıkça, Ayak Tabanının Tahrip Olması Nedeniyle Ayaklarınız Uzar ve Genişler, Bu Nedenle Ayağınızın Boyutunu Periyodik Olarak Kontrol Etmelisiniz.

Yorum yapın