B250 SMS Kodu Nasıl Engellenir?

Günümüzde birçok kişiye istenmeyen numaralardan SMS gelmektedir. Bu kısa mesajların gelmesiyle insanlar huzursuz olmaktadır. Bazı kişiler bu tarz numaralardan gelen mesajları nasıl engelleyeceğini bilmemektedir. B250 SMS Kodu nasıl engellenir denildiğinde akıllara ilk olarak telefonun ayarlar kısmı gelmektedir. B250 SMS kodu nasıl engellenir sorusunun cevabı olarak şu adımları izleyebilirsiniz;

  • Akıllı telefonunuzun içerisinde yer alan mesajlar bölümüne giriniz.
  • Bu alanda yer alan ayarlar kısmına giriş yapınız.
  • Bu kısımda engellenen numaralar bölümünden numara engelle bölümüne giriş yapabilirsiniz.
  • Bu bölümde engellemek istediğiniz numarayı boşluğa giriş yapabilirsiniz.
  • B250 kodunu engellemek istiyorsanız bu alana ilgili kodu girerek engelleyebilirsiniz.

B250 SMS kodu nasıl engellenir konusunda bu adımları takip ederek istediğiniz numarayı engelleyebilirsiniz.

B250 SMS Kodu Nedir?

B250 SMS kodu, BTK tarafından atanan bir koddur. Bu kod firmalara atanır ve firmaların kimlik numarası işlevini görür. BTK tarafından verilen kodlar B0001 ile B999 arasına değişmektedir. BTK tarafından verilen kodların tümü kullanılmamaktadır. Günlük hayatın içerisinde yer alan en sık kodlardan birisi B250 kodudur. B kodlarını kullanarak gönderilen mesajlar genel olarak tanıtım amacı içeren mesajlarda kullanılmaktadır. Herhangi bir firma tanıtım mesajı göndermek istiyorsa B kodlarını kullanmak zorundadır. Aksi takdirde BTK tarafından cezai yaptırımlara maruz kalınabilir. Bu şekilde firmaların izinsiz olarak reklam yapması engellenmektedir. Günümüzde birçok kişi sürekli gelen tanıtım mesajlarından yakınmaktadır. Kullanıcılar bu sorunu ortadan kolay bir şekilde kaldırabilmektedir.

B250 SMS Kodu Nereye Ait?

B250 SMS kodu Ayaz GSM haberleşme ve iletişim hizmetlerine ait bir koddur. Bu firma tarafından kullanılmaktadır. Ayaz GSM tarafına BTK tarafından atanan bir koddur. Ayaz GSM dışında başka bir firma bu kodu kullanamaz. Diğer firmalar, kendilerine atanan B kodlarına sahiptir. Bu nedenle her kod firmaya özgüdür. Bu konuda iletişim izni vermediğini halde sizlere B250 kodu içeren bir SMS gönderiliyorsa BTK’ya şikayette bulunabilirsiniz. Bunun dışında telefon ayarları içerisinden B250 kodunu veya diğer firmalara özgü olan kodları engelleyerek tanıtım mesajları almayı engelleyebilirsiniz. Bu sayede sizlere herhangi bir SMS iletilmez.

Yorum yapın