Baby Blue

Baby Blue, ingiliz rap sanatçısı ve şarkıcısıdır. Uluslararası alanda son hiti “Bump”ın yanı sıra, Estelle ile yaptığı çalışmalar, John Legend, Madness, Sway, Shystie, Ms. Dynamite gibi şarkıcılarla yaptığı ortaklıklarla da tanınır. Baby Blue hip hop, grime, R & B ve soul arasında bir sounda sahiptir.

Baby Blue rap yapmaya okuldayken başladı. “I woulda isimli şarkısını kuzeninin çete olaylarıyla ilintili ölümünden sonra yazdı. Yazdığı bu şarkı kariyerinin başlamasına yardımcı oldu. 19 yaşındayken yaptığı müziği Estelle’ye gönderdi. O da Baby Blue’yu derhal New York’a “Hey Girl” isimli şarkıyı kaydetmek üzere davet etti. Bu şarkıya John Legend da eşlik etti. John Legend daha sonra “Don’t Talk”da da Baby Blue ile çalıştı. Estelle’nin bu albümü Britanya’da altın sertifika alırken Baby Blue 1980 isimli şarkıda ona eşlik etti.

Bu yıldan sonra Blue, “Out of the Blue Vol I” isimli bir kayıt yayınladı ve bu kayıtta Estelle ile çalıştı. Bu çalışmaya So Solid Crew, Shystie, Sway ve Akala da katıldı. İlk solo müzik vidyosu “Sometimes” isimli şarkıya çekti. Mobo Dergisi kendisini “İngiltere’nin taçsız kraliçesi” olarak adlandırdı. MTV aynı yıl kendisini geleceğin parıldayan yıldızı olarak adlandırdı.

Baby Blue Madness’ın geri dönüş şarkısı olarak Sorry için 2007 yılında stüdyoya girdi. Şarkı Britanya’da 23 numara oldu ve FIFA ’08’in şarkılarından birisi oldu. Daha sonra Estelle ile ABD ve Avrupa çapında tura çıktı. Baby Blue daha sonra birçok başka şarkıcıyla da çalıştı.

2010 yılında koalition dergisiyl yaptığı röportajda Baby Blue bir şarkı üstüne çalıştığını belirtti ve 2010 Mart’ında şarkıyı yayınladı. Aynı ay, Firefly isimli bir şarkı daha yayınladı.

2012’de twitter’dan 3 beat/Universal ile anlaştığını duyuran Baby lue, So Solid Crew ile yaptığı çalışma ile bir sonraki albümleri için çeşitli katkılar yaptılar.

No Smoke Without Fire albümünden 2 şarkıyı single (tekil) olarak yayınlayan şarkıcı, ülkemizde özellikle Target’dan hemen sonra yayınlanan “Bump” isimli şarkı ile sevildi. Bump isimli şarkısı çeşitli radyoların değişilmezleri arasına giren sanatçının resmi sitesi iambabyblue.com‘dur.

Yorum yapın