Bacak Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Bir çok kişi bacak ağrısı çeker fakat ağrıların neden kaynaklandığını öğrenmek ve tedavi için doktora gitmez ağrı kesicilerle kendi başına tedavi etme seçeneğini seçer. Bacak ağrıları özellikle gece daha çok ortaya çıkmaktadır gece ve gündüz yaşam kalitesini düşüren yanma, ağrı, uzun süre hareketsiz oturamama ve uyku esnasında hareket ettirme gibi sorunlar yaşarlar bu belirtiler aklımıza ilk “huzursuz bacak sendromu” hastalığını getirmektedir.

Maalesef toplumumuzda yüzde 10 kadarında görülen huzursuz bacak sendromu hastalığında teşhis çok önemlidir çünkü bazen kas ağrılarıyla karıştırılabilmektedir bu yüzden teşhis konması için iyice emin olunması gerekir.

Sizler için araştırmış olduğum bacak ağrıları nedenleri özellikle gece artan bacak ağrısının sebebi nedir? uzmanların görüşlerini bu yazımda paylaşmaktayım.

Bazı hastalarda ağrının yanı sıra karıncalanalar görülmektedir hasta kişiler bu olayı tam olarak tanımlayamaz. Hastalar iki bacağında; elektriklenme, yanma, ağrı ve karıncalanma gibi hisler yaşarlar evet bu kişiler hareket ettiğinde saymış olduğumuz belirtilerin hisleri azalmaktadır kişi yürüdüğünde veya bacaklarını salladığında rahatladığını sanmaktadır. Bu sorun özellikle uzun yol seyahatlerinde kişiyi olumsuz yönde etkiler.

Bir diğer şikayet ise kişi gece yatağa yattığında uykuya dalma esnasında bacaklarını hareket ettirme dürtüsü harekete geçer ve kişi uyku esnasında bile bacaklarda sıçramalar gibi sorunlar ortaya çıkar. Uykuya dalma esnasında bacakları hareket etme dürtüsü uyuma ve uykuyu sürdürmede sorunlar çıkarmaktadır. Hasta uyku esnasında farkına varamayabilir bu durumda partneriniz gece uykunuzda bacaklarınızdaki sıçramalardan ve periyodik hareketleri size söylüyorsa kesinlikle ciddiye alın derim çünkü huzursuz bacak sendromu sadece geceleri sizi rahatsız etmeyecek gün içinde de hareketsiz kaldığınız anda sizi çok zorlayacaktır ve zamanla kollarda aynı şikayetleri görebilirsiniz.

Tedavi edilmesi gereken huzursuz bacak sendromu rahatsızlığının altında genelde ciddi bir hastalık bulunmaz fakat yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlık olduğu için mutlaka doktora giderek tedavi olunması gerekir.

Son olarak hamilelik döneminde görülür mü kısaca bahsedelim evet hamilelik dönemindeki hanımlarda görülme sıklığı diğer kişilere oranla daha çoktur. Ayrıcı huzursuz bacak sendromu belirtileri; Depresyon ilacı kullananlarda, tiroid hastalıklarında, parkinson, romatizmal rahatsızlıklarda, epilepsi, alerji ilaçları kullananlarda ve varisi olan kişilerde görülme sıklığı daha çoktur. Eğer kendinizde bu belirtiler varsa doktora gidiniz en iyi tedavi yöntemi doktorunuz olacaktır.

Yorum yapın