Backlink Nedir? Ne İşe Yarar?

Backlink, web siteleriniz için ücretli veya ücretsiz olarak almış olduğumuz link bağlantılarıdır. Yararlı olabilmesi için kalıcı ve kaliteli olması şarttır. Bu terimi birçok platform farklı türlerde açıklayarak bizleri bilgilendirmektedir. Fakat birkaç sene önceki bilgi ile günümüzdeki bilgiler maalesef aynı değil. Arama motorları özellikle de Google şirketi kendini sürekli güncelleyen, geliştiren bir yapı içerisindedir. Özellikle de son 4 senedir yapmış olduğu algoritma çalışmaları kullanıcıların oldukça fazla dikkatini çekti. Geçmiş süreçlerde kullanıcılar tarafından backlink nedir diye sorulduğunda herhangi bir siteden almış olduğunuz bağlantıdır diyebilirdik. Fakat artık durum böyle değil. Artık kaliteli sitelerden alınmayan hiçbir bağlantı backlink sınıfına girmiyor desek yanlış olmaz. Sadece bağlantı almakta yeterli değil. Bir yere eklenilen bağlantı kaldırıldıktan sonra fazla bir yararı olmayacaktır.

Bu durumun anlık olarak yararı olsa da ileriye dönük mutlaka zararı olacaktır. Hatta web siteleriniz için o kadar ciddi zararları olacaktır ki bir daha web sayfalarınızı arama motorlarında göremeyebilirsiniz. Bu konuyu mutlaka ciddiye alarak hareket etmeniz gerekiyor. Bağlantı alıp kaldırılmaması da tam olarak yeterli değildir. Önemli olan kullanıcı davranışlarıdır. Bağlantı aracılığıyla gelen kullanıcılar aradıklarını bulmalı ve sonuca ulaşmalıdır. SEO içinde gelen linkler veya harici linkler olarak da bilinen backlinkler, bir web sitesindeki sayfadan diğer bir sayfaya giden linkler olarak biliniyor. Bunlar, sitenizdeki iki sayfa arasında bulunan dahili linklere oranla, sitenize işaret eden üçüncü taraf platformlardan gelen linklerdir. Sitenizde iyi bir SEO başarısı elde etmek istiyorsanız, Google, yandex ve bing gibi arama motorlarının sitelerin otoritesini belirlerken kullandıkları bağlantılara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunları bir sitenin prestiji olarak düşünmelisiniz. A sitesinden B sitesine giden bağlantılar, güvenilir bir kaynak olduğuna dair bir kanıt olarak görülmektedir.

Google ve diğer arama motorları bu şekilde olan backlinkleri bir web site veya bir web sayfası için popülerlik kanıtı olarak görmektedir. Daha fazla sayıda backlinke sahip olan siteler ile daha yüksek sıralama elde edenler arasında güçlü bir bağlantı vardır. Başka birinin sitesinden kendi sitenize giden herhangi bir link bir backlink olmaktadır. Fakat yakında tüm linklerin eşit olmadığına kendinizde şahit olacaksınız. Bu durumu daha önce hiç tanımadığınız birinden gelen öneriye güvenmek yerine saygı duyduğunuz bir kişiden gelecek öneriye güvenmek gibi bir durum olarak tanımlayabiliriz. Tüm arama motorları genellikle daha çok güvenilir olan kaynaklardan gelen linkleri çok daha fazla önemsemektedirler.

Yorum yapın