Backtrack Kullanımı ve Hatalar

Yükleme işlemlerinin ardından konsol karşınıza gelecek. Eski yazıları okuyanlar hemen startx yazarak KDE’ye geçebileceklerini bilirler.

Şimdi gelelim sorunlara ve çözümlere:

 • Sorun: startx komutundan sonra siyah ekranda donup kalıyor. (Benim Backtrack 4 versiyonunda aldığım bir hata idi. Karşılaşırsanız diye yazdım)
  Çözüm: Backtrack açıldıktan sonra komut satırına X -configure yazıp enter’a basıyoruz. Ekran hemen yok olup ekranda yazılarla tekrar geliyor. Böylece ekran kartımızı KDE’ye göre ayarlamış oluyor. Ayar dosyasını ise /root/xorg.conf.newdosyasına kayıt ediyor.Bizim tek yapmamız gereken bu dosyayı KDE’nin ekran ayarlarına baktığı dosya ile değiştirmek. Bunun içinse; mv /root/xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf komutunu yazıp enter’a basmamız yeterli. Ardından startx yazıp KDE’yi başlatabilirsiniz.
 • Sorun: startx komutundan giriş ekranı çıkıyor fakat tekrar konsola dönüyor.
  Çözüm: Bu sorunun 64bit versiyonlarda olduğunu okumuştum. 32bit versiyonlarda da olabilir, bilemiyorum. Çözüm yöntemi iki tane dosyayı silmekten geçiyor. Konsolda; rm /root/.kde/cache-root/icon-cache.kcache yazıp enter’a basın rm /root/.kde/cache-root/plasma_theme_Volatile.kcache yazıp enter’a basın Böylece iki dosyayı da silmiş oldunuz. Bu iki dosyayı sildikten sonra tekrar startx yazıp enter’a basın. KDE ortamına giriş yapmış olacaksınız.
 • Sorun: Broadcomm marka ağ kartım var fakat wireless şifre kırmak için monitör moduna geçiremiyorum.Çözüm: Broadcomm markalı kartlar ne yazıkki Backtrack uyumlu değil. Bu sorunu benim kartımda Broadcomm olduğu için yazdım. Bu kartla wireless şifre kırma şansınız yok.
 • Sorun: Broadcomm marka ağ kartım var fakat internete girmek için etraftaki ağları göremiyorum.
  Çözüm: Ben böyle bir sorun yaşadım. Backtrack 5, ağ kartımı görüyor fakat WICD Network Manager programında bağlanabilmek için etraftaki ağları göstermiyordu. Konsolda; rfkill unblock all komutunu yazdıktan sonra WICD Network Manager programında etraftaki ağları görebilir ve bağlanabilirsiniz.
 • Sorun: Notebook’um Nvidia Optimus teknolojisi kullanıyor. Bu yüzden ekran kartımda sorun yaşıyorum.
  Çözüm: BIOS ayarlarından harici ekran kartını iptal edip sadece dahili ekran kartıyla çalışması için ayarlayın.

Yorum yapın