Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirip Güçlendiren Yiyecekler Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Bağışıklık Sistemi Nedir? Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirip Güçlendiren Yiyecekler Nelerdir? Güçlü bir bağışıklık sistemi demek vücudun korunması demektir.

Peki Nedir Bu Bağışıklık Sistemi?

Vücudu koruyan sistemin genel adına bağışıklık sistemi denmektedir. Özellikle kış aylarının gelip yaşanmaya başlanması ile insan vücudu soğuk havaya ve virüslere karşı direncini kaybetmeye başladı. Artık nezle , grip ve soğuk algınlığı kapımızda..

T4 lenf hücreleri , Ak yuvarlar ve benzeri vücut organizmaları dışardan gelen saldırılara karşı bütün vücudu korumaktadır. Özelikle patojenlere , virüslere ve tümörlere karşı bir nevi savunma kalkanıdır diyebiliriz bağışıklık sistemi için…

Peki Neler Yersek Bağışıklık Sistemimiz Güçlenir?

  • Sarımsak

Eskiler sarımsak için her derde deva olan bir yiyecek derlermiş. Günümüzde bir çok mutfakta tatlandırıcı aroma verici olarak kullanılan sarımsak bağışıklık sisteminin bir numaralı dostudur. Midesinde problem olan kişiler sarımsağı ezip süte karıştırıp tüketebilirler..

Sülfürlü bir yapıya sahip olan sarımsak günümüzde doğal antibiyotik olarak kabul görmektedir.

  • Zerdeçal

İçeriğinde bolca kurkumin bulunduran bu baharat antioksidan özellikleri sayesinde iyi bir iltihap giderici olarak özellikle Hindistan mutfağında kullanılmaktadır. Kışın vücut direncinin artırılmasında fayda sağlamaktadır.

  • Kefir

Uzun yaşamanın sırrı olarak nedir diyecek olursanız size ilk olarak günde bir bardak doğal kefir için deriz. Kafkasya’dan tüm dünyaya yayılan bu mucizevi içecek sütten yapılmaktadır ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirip vücudun direncini artırmaktadır. Kefir probiyotik özelliği sayesinde sindirim sistemini de toparlar. İçerdiği yüksek protein ile de besleyicidir.

  • Turşu

Başta kalp rahatsızlıkları olmak üzere bir çok hastalığa iyi gelmektedir turşu.. Bağışıklığı kuvvetlendirip insan vücudunun savunmasını kuvvetlendirir. Kas kramplarına da iyi gelmektedir. Soğuk algınlığına karşı koruyucudur. Böbrek ve Hiper tansiyon (yüksek tansiyon) hastalarına içerdiği yüksek tuz oranı nedeni ile fazla tüketilmesi tavsiye edilmez.

  • Boza

Darı ve bulgurun mayalanması ile yapılan boza yüzyıllardır Anadolu toraklarında şifa kaynağı olmaktadır. Sindirim sistemi , bağışıklık sistemi , üreme sistemi gibi vücutta bulunan bir çok komplike sistemi düzenler ve kuvvetlendirir.

  • Limon Portakal ve Mandalina

Turunçgiller olarakta bilinen bu meyveler içerdiği yüksek C vitamini sayesinde damarları korur vücudun direncini artırıp bireyin daha sağlıklı olmasını sağlar.

  • Mantar

Doğanın bizlere sunduğu bir mucizedir mantar.. C vitamini, b vitaminleri, kalsiyum ve bir çok minerali bünyesinde barındırır. Beyaz kan hücrelerini kuvvetlendirir. Bağışıklık sistemi için olmazsa olmaz gıdalardan bir tanesidir mantar..

  • Keten Tohumu

Özellikle yağı çıkartılarak tüketilirse keten tohumu üst solunum yollarında oluşan enfeksiyonların tedavisinde mucizelere vesile olabilir. İnsan vücudunda bulunan serbest radikallerin verdiği hasarları en aza indiren bu besin her yaştaki birey için önerilmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinleri sizlere dilimiz döndüğünce tanıttık umarız ki sizlerde onları kullanıp kendinizi iyi hissedersiniz. Yorumlarınızı bekliyoruz..

Yorum yapın