Bahar Temizliğinin Amacı ve Püf Noktaları

Yaz aylarının yaklaşmasıyla beraber, bahar temizliği çalışmaları yavaş yavaş başladı. Bahar temizliğini yapmak, diğer temizliklere nazaran daha fazla vakit alıyor. Çünkü Bahar temizliği genel bir temizlik olduğu için, dip köşe temizlemek gerekiyor.

Bahar Temizliğini En Sağlıklı ve En İyi Şekilde Yapmanın Yolları Nelerdir?

Evimizde en çok durduğumuz mevsim olan kış, bitti. Dolayısıyla da evinizde birçok gereksiz malzeme de birikti. Aşağıda size sunacağımız yöntemlerle, evinizi hem daha sağlıklı temizleyebilir hem de daha fazla alana sahip olabilirsiniz Artık kullanmadığınız elektrikli battaniyeleri, su ısıtıcılarını ve kış için kullandığınız eşyaları çatı katına ya da yüklüğe kaldırma vakit geldi. Evinizdeki fazlalıklardan kurtulduktan sonra, diğer yapmanız gereken iş ise gerekli temizlik malzemelerini temin etmek. Emin olun ki evinizde olan temizlik malzemeleri doğru kullanıldığında evinizi dip köşe temizleyecektir. Rutin temizlik işlemlerinizi yaptıktan sonra, sıra geldi büyük temizliğe. İlk önce camlar pencereler açılmalı, yorganlar silkelenmeli, yün yorganlar kaldırılmalıdır.

Daha sonrasında halılar, karbonat ve tuz ile 5-10 dakika bekletilerek kılları orta orta sertlikte olan fırça ile susuz fırçalanmalı ve elektrikli süpürge ile süpürülmelidir. Kilimler, paspaslar, koltuk örtüleri ve kullanılan pikeler silkelenerek ölü derilerden arındırılmalıdır. Ayrıca eğer eviniz üst katlarda ise koltuklarınızın üstüne de karbonat ve tuz dökerek 1 gece beklettikten sonra hafif hareketlerle silinmelidir. Bu işlemlerin devamını, kapıları, dolapları ve içlerini silmek gerekiyor. Daha sonrasında da yerlerinizi çamaşır suyu ve zemininize uygun olan temizleyicilerle temizleyerek, bahar temizliğinize devam edebilirsiniz.
Ayrıca, Bahar temizliğinin en temel amacı kıştan kalan yorgunluğunuzu ve evinizin sönük enerjisinin yerine evin havasını pozitif hale getirerek, size yüksek enerji vermesini sağlamaktır.

Yorum yapın