Bal Mumu Nedir? Balmumunun Faydaları Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Cilde ve genel olarak sağlığa faydalı olan malzemeler başında balmumu gelmektedir. Bal mumu; arıların bal ürettiği peteklerin içinden alınan maddelerden üretilmektedir.

Arıların peteklerinden alınan bu maddeler eritilir ve sarı bir renk alan bu ürüne “Bal mumu” adı verilmektedir. Sarı renkte olan bal mumu aynı zamanda uzun ömürlü olmakla birlikte kolay bozulmamaktadır. Alkol ve yağ asidi olmak üzere iki farklı ana maddeden üretilen bal mumu, aynı zamanda içerisinde bol miktarda propolis ve A vitamini barındırmaktadır.

Kendisine özgü bir tada sahip olan bal mumu, 65 derecede eritilebilirken buram – buram bal kokusuna sahip olmaktadır. Aktarlardan kolaylıkla temin edilebilen bir besin olan bal mumu, A vitamini açısından fazlasıyla zengin olduğundan vücudun A vitamini ihtiyacını karşılayabilmek için bal mumunun çiğnenmesi yeterli olmaktadır. Bal mumunu insan sağlığına ve vücuduna ise faydaları oldukça fazla olmaktadır.

Bal Mumu Faydaları Nelerdir?

Doğal arı peteklerinden üretilen ve bir çok maddeyi büyük oranda içerisinde barındıran bal mumu, bu sayede sağlığa dost ve yardımcı bir besin kaynağı olmaktadır.

  • Öncelikle bal mumu nefesi ferahlatır ve nefes almayı kolaylaştırır.
  • Balgam oluşmasının engellenmesinde bal mumu birebir fayda sağlamaktadır.
  • Saman nezlesi hastalığı olan kişilerde fayda sağlayan bal mumu, aynı zamanda saman nezlesi doğal tedavisinde de kullanılmaktadır.
  • Bal mumu; sinüzit ve astım hastalıklarına karşı doğal tedavi yöntemidir.
  • Bal mumu kullanılarak üretilen birçok krem yanıklara iyi gelirken aynı zamanda cilt üzerinde meydana gelen kuruluk ve çatlama gibi problemlere de iyi gelmektedir.

Bal mumu faydaları birçok alanda kendisini doğal olarak gösterebilmektedir. Bu faydaların yanı sıra bal mumu doğal bir besin olduğundan dolayı kesinlikle bir zararı olmamaktadır.

Cilt İçin Bal Mumu Kremi Nasıl Yapılır?

Cilt üzerindeki çatlama ve kuruluk gibi şikayetlerine karşı üretilen bal mumu kremi, cilt için muhteşem bir nemlendirici krem özelliği taşımaktadır. 3-4 damla lavanta yağı, 5 çay kaşığı badem yağı, bir çay kaşığı emülsiyon bal mumu, iki çay kaşığı bal mumu ve üç çay kaşığı su karıştırıldığında krem halini almaktadır. Bu krem, doğal nemlendirici bir krem haline gelmekle birlikte aynı zamanda ciltte meydana gelen tahriş, yanık, kuruluk ve çatlama gibi birçok cilt sorunlarının ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır.

Yorum yapın