Balık Nasıl Avlanır?

Balık avı için öncelikle gerekli ekipmana sahip olmak gerekir. Bu ürünlerin marka , kullanım alanı , kullanım alanları ve kaliteleri değişken olmakla birlikte her zaman pahalı ürün kullanımı şart değildir.

Bu ekipmanlardan kısaca bahsetmek gerekirse. Kıyı avcılığı için; Kamış ,makine yada makara ,misina , avcı takım , olta iğnesi ve kurşundan oluşur.

Kamışlar ile başlayalım. Piyasada bilinen ve sıklıkla kullanılan kamış markaları ; Shimano, Daiwa, Lineaeffe, İtalcanna, Trabucco, Okuma, Remixon, Vega şeklinde sıralanabilir.

Makineler için; Daiwa, Ryobi, Shimano, Okuma, Silver Star, Penn, Dam, Mitchell, Abu Garcia örnek olarak verilebilir.

Misinalar; Misinalarda mono flement, dynemea, örgü ip, flourocarbon şeklinde ayırıcı özellikler vardır. Marka olarak; Stren, Bojin, Asso, Sufix, Berkley, Pelikan, Power line, Fudo, Awa-Shima, Roder, Savagear, Shimano, Mercan, Viking, Fladen, Levreka başlıca tercihlerdir.

İğneler; Çok çeşitli bir ürün grubudur. Kısa pala, uzun pala, circle, delikli, siyah,nbronz, altın, üçlü gibi sınıflara ayrılırlar. En çok tercih edilen markalar Owner, Mustad, Youvella, Sasame, Crown brand, VMC, Fudo, Gamakatsu, Meito dur.

Kurşunlar; Armut, sıyırtma, sırtı, tüp kurşun şeklinde ayrılır.

En önemli grup avcı takımlardır, yemli av yapılacaksa; yemli dip takımları, mantarlı takımlar kullanılır. Yem kullanılmayan avlarda sahte balık, kaşık yada çapari kullanılır. Çapariler istavrit mezgit gibi balıkların avından, lüfer ve palamut avlarına kadar her boyutta kullanılabilir. Sahte balıklar ve kaşıklar ise balık şekli verilmiş plastik yada metalden üretilen gereçlerdir.

Marka olarak; Yo zuri, Strike pro, Duo, Rapala, İma, Raglou, Kendo, Oskar, Erma, Toby, Surecatch, Protackle, Usami, River2sea en popüler olanlarıdır .

Yorum yapın