Balıkesir’de Gezilecek Görülecek Yerler

Balıkesir’e bir tatil planlamak niyetindeyseniz, şimdiden geçireceğiniz keyifli saatlerin, göreceğiniz eşi benzeri olmayan doğa harikalarının ve bir sonraki Balıkesir planınızın hayallerini kurmaya başlayabilirsiniz. Yanlış duymadınız! Bir sonraki Balıkesir tatilinden söz ettik evet, çünkü bu şehre gelen kopamayıp, mutlaka bir kez daha gelmek istiyor.

Balıkesir barındırdığı tarihi ve turistik değerler bakımından ülkemiz için önemli şehirlerin arasındadır. Yılda yaklaşık 3 milyon yerli, 300 bin dolaylarında da yabancı turiste ev sahipliği yapan bu nadide şehrimize ulaşım da oldukça basittir. Pek çok limanı bulunan Balıkesir’e denizden ulaşım sağlanabildiği gibi, Edremit havalimanı sayesinde havadan da ulaşım oldukça kolaydır. Güvenle denize girebileceğiniz sahilleri, Alplerden sonra ikinci oksijen bölgesi sayılan Kaz dağı ve çevresi, şehir merkezinde bulunan müze ve tarihi yapıları ile Balıkesir mutlaka ziyaret etmeniz gereken şehirler arasındadır.

Balıkesir gezinizde ilk ziyaret etmeniz gereken yerler arasında Kuş cennetini söylemek sanıyorum doğru olacaktır. Uluslararası düzeyde bir öneme sahip olan Kuş Cenneti Milli Parkı’nı diğer milli parklardan ayrılan özelliği buradan kaynaklanıyor. Yaklaşık olarak 239 kuş türünden 2-3 milyon farklı kuşun her yıl uğrak noktası olan kuş cennetinde hem keyifli vakit geçirirken hem de bu türler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca kuş cennetine sadece turistik amaçlı geziler düzenlenmemektedir. Tıpkı ziyaretçiler gibi uzmanlar da kuşların ilgi çekici yaşam döngülerini buradan izleme fırsatı elde edebilmektedir.

Özellikle Mart ve Temmuz ayları ile Eylül ve Ekim aylarında burada bulunmanızı tavsiye edebiliriz. Kuş Cenneti Milli Parkı’ndan sonra sıradaki durağımız Edremit’te bulunan Antandros Antik Kenti. Pek çok efsaneyi barındıran antik şehrin ilk olarak kimler tarafından kurulduğu ise tam bir tartışma konusu. Antandros ‘ta bulunmuş kalıntıları gözlemleyebilir, eski yaşam hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Çanakkale ve Balıkesir arasında bulunan Kaz Dağları ise kesinlikle görmeden ayrılmamanız hatta ölmeden görmeniz gereken güzelliklerden. Dört farklı yerden ulaşımın sağlandığı Kaz Dağları’nda yeşil ve mavinin dengesine, oluşturduğu uyuma hayran kalacaksınız.

Balıkesir’in maviliğinden bahsedip de plajlarını es geçmek elbette olmaz. Edremit’e 10 km uzaklıkta bulunan Akçay, kısmen çakıllı bir sahil şeridine sahiptir. Sıcak ve soğuk suları, tatlı suları ve artezyenleri ile bilinmektedir. Altınoluk da tıpkı Akçay gibi bir sahil kıyısıdır. Ancak onu ayıran özelliği ise, kısmen daha renkli ve canlı gece hayatıdır.

Ayvalık’ta bulunan ve ilçeyi açık denize karşı resmen kapatan Cunda adası ise, sizi Balıkesir’den koparamayacak güzelliklerden. Cunda adasına diğer adı ile Alibey adasına ulaşım küçük bir köprü aracılığı ile sağlanıyor.

Yaz aylarında her saat başında aktif olarak motor turları da düzenlenmektedir. Adanın yüksek kısımlarına çıktığınızda adeta tüm şehir, koylar ve adalar ayaklarınızın altında yer alıyor. Seyretmeye doyamayacağınız bir güzellik sizi karşılayacaktır. Cunda’ya gittiğinizde, merkezde yer alan lokantalarda adaya has yemeklerden olan Papalina ve mezelerin tadına muhakkak bakmalısınız.

Sıradaki durağımız ise Şeytan sofrası. Çamlıktan çıkıp Sarımsak yoluna doğru ilerlerken sizi karşılayacak olan bu tepe sarp kayaların üzerinde yer alıyor. Çepeçevre bir sofra görünümünü andıran düzlük özellikle gün batımında ve gün doğumunda ziyaretçilerine unutamayacakları anlar yaşatıyor. Şeytan sofrasının yakınlarında bulunan tavşan kulakları tepesi, çıplak tepe ve ilk kurşun tepeleri de ziyaret edebileceğiniz ve eşsiz manzaraları karşısında kendinizi kaybedeceğiniz diğer tabiat harikalarından.

Ayrıca kaplıcaları ile de ünlü olan Balıkesir’e turistik amaçların yanı sıra şifa bulmak amacıyla da geziler düzenleyebilirsiniz. Edremit-Derman Kaplıcaları bu amaçla en çok ziyaretçi alan kaplıcalardan ve tesislerdendir. Çeşitli kadın hastalıklarına, romatizmal hastalıklara ve içildiği takdirde böbrek taşlarına iyi geldiği söylenmektedir.

Yorum yapın